3 gün sürecek Inspiration4 yolculuğu neredeyse naklen Netflix’te

Michael Jordan’ın 1990’lı yıllarda takımı Chicago Bulls ile kurduğu hanedanlığı anlatan, bol ödüllü belgesel serisi The Last Dance’in ardındaki ekip, yakın tarihte gerçekleşmesi beklenen uzay uçuşu Inspiration4’u belgelemek için kolları sıvadı.

Inspiration4, kötü şöhretli Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından yürütülen tarihi bir proje. Proje kapsamında 4 kişiden oluşan, tamamen sivil bir ekip uzay yolculuğuna çıkacak. Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen uçuş dünyanın yörüngesinde, 3 gün kadar sürecek. Richard Branson ve Jeff Bezos tarafından yapılan yörünge altı uçuşlardan çok daha yüksek bir irtifaya ulaşacağı, ayrıca yörüngeye çıkan ilk sivil uçuş olacağı söyleniyor.

Netflix bu tarihi anları (neredeyse) gerçek zamanlı olarak aktaracak. Mürettebatın aylar süren macerasının perde arkasını aralayacak yapımın ismi Countdown: Inspiration4 Mission To Space olarak duyuruldu.

Belgeselin yönetmenliğini The Last Dance’in arkasındaki Jason Hehir üstleniyor. İlk 2 bölüm 6 Eylül’de yayımlanacak. Uzay yolculuğuna çıkacak ekibin seçim süreci ve eğitimi, kalkış öncesi ve uçuş boyunca yaşananlar kayıt altına alacak. Son bölümde ise Inspiration 4’un dönüşünü izleyeceğiz. Eylül ayının sonunda yayınlanması planlanan final bölümünün tarihi ise henüz açıklanmadı.

Yazı: Nursema Gür