AFI 2021 favorileri: Succession, Dune ve dahası

Yılın son haftalarına girmişken 2021’e dair heyecan verici listeler gündemimize yerleşmeye devam ediyor. Amerikan Film Enstitüsü (AFI), geride bırakmak üzere olduğumuz senenin en iyi 10 film ve dizisinden oluşan, geleneksel seçkisini duyurdu. AFI listelerinin film kanadı çoğunlukla Akademi Ödülleri’nin En İyi Film kategorisiyle büyük benzerlik gösteriyor, dolayısıyla kampanya döneminin en önemli duraklarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Final bölümünü beklediğimiz Succession, sene boyunca manşetlerde kalan Dune ve Marvel’ın en başarılı televizyon işi olan WandaVision, bu seneki listede dikkat çekenlerden birkaçı. 

Dune

Neler var, neler yok?

Paul Thomas Anderson, Jane Campion, Joel Coen, Guillermo del Toro ve Denis Villeneuve gibi yönetmenlerin yeni işlerinin yer edindiği film kategorisinde; ödül sezonuna güçlü giriş yapmalarına rağmen The Lost Daughter, The French Dispatch, C’mon C’mon, Passing’in yokluğu dikkat çekiyor. Son birkaç senedir hazırlanan, bu kez The White Lotus, Mare of Easttown, Maid gibi eleştirmen favorisi yapımların göze çarptığı televizyon kısmında Ted Lasso’dan yine vazgeçilmemiş.

Bilindiği üzere, listede yer almak için iki önemli kıstas bulunuyor: Değerlendirilen dizinin/filmin hem 2021 çıkışlı hem de ABD yapımı olması. İngiltere menşeli Belfast ve hit Güney Kore dizisi Squid Game, bu nedenle özel ödüle layık görülmüş. Kurmaca olmayan Summer of Soul da aynı kategoride kendine yer bulmuş.

Amerikan Film Enstitüsü 2021 listesinin tamamı hemen aşağıda:

Licorice Pizza
Yılın Filmleri

CODA
Don’t Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
Tick, Tick… Boom!
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

The White Lotus
Yılın Televizyon Programları

Hacks
Maid
Mare of Easttown
Reservation Dogs
Schmigadoon!
Succession
Ted Lasso
The Underground Railroad
Wandavision
The White Lotus

Özel Ödüller

Belfast
Squid Game
Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)