Afife Tiyatro Ödülleri töreninden yansıyanlar ve kazananların tam listesi

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 30 Nisan akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen bir törenle sahiplerine dağıtıldı.

Yazı: Hande Sönmez

Sunucular
Bundan iki sene önceki Afife Tiyatro Ödülleri töreninde kadrolu sunucu Korhan Abay, yerini -deyim yerindeyse- gençlere devretmişti. Ayça Varlıer’in “stressiz stresli” sunumunun ardından geçen sene Engin Hepileri ve Ece Dizdar’a emanet edilen tören eksiksiz işlemişti. Bu yıl da geçen seneki selefleri Hepileri ve Dizdar gibi töreni aksatmadan, laf kalabalığına mahal vermeden minimum hatayla sunan isimler Ahu Türkpençe ve Alican Yücesoy oldu. 

Teşekkür Konuşmaları
Ödül alan tüm isimlerin ortak dileği özgürce, sansürsüz sahnelenecek oyunlar oldu. Yardımcı rolde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Gökhan Azlağ; ödülünü paylaşımları yüzünden hapiste olan meslektaşı Cenk Dost Verdi’ye ithaf etti. Son yılların hem en komik, hem de en duygusal konuşmaları ise genelde genç kuşak sanatçılarından geliyor. Bu yılın bu kategorideki kazanan ismi Uğur Kanbay da Eylül oyununu çıkartabilmek için kredi aldıklarını söyledi ve ekledi: “Keşke krediyi de Yapı Kredi’den alsaydık.” En iyi kadın oyuncu ödülünü vermek için sahnede olan geçen senenin en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi Murat Akkoyunlu’nun “Benim için bir sene çok çabuk geçti hemen bırakmak istemiyorum; oyları tekrar sayın” demesi şüphesiz gecenin en ince esprilerinden biriydi.

Şaşırtmayan Ödüller
En iyi oyun ödülü 2023 temsilleri satışa çıksa bugünden biletleri tükenecek kadar yoğun ilgiyle karşılanan Krek Tiyatro’nun Dünyada Karşılaşmış Gibi oyununa gitti. Berkun Oya’nın altı yıl aradan sonra yazdığı oyun, ilk duyurulduğundan bu yana müjde gibi karşılanıyor. İzleyen hemen hemen herkesin “Hele o Öner Erkan nasıldı öyle” yorumlarına çokça maruz kaldığımız oyunun başrollerinden Erkan da Babamın Cesetleri’nin ardından ikinci kez en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Bundan birkaç sene önce yer aldığı Sessizlik’teki performansı çokça beğeni toplayan ve ödülü o sene ıskalayan Funda Eryiğit, bu kez Fotoğraf 51 oyunundaki nefis performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. Senenin en iyi yönetmeni ödülünü ise yine şaşırtmayan bir isim; tıkır tıkır işleyen Fotoğraf 51 rejisiyle Çağ Çalışkur kazandı.

Birkaç detay
Artık olgunluk çağına giren tören (dile kolay 23 yaşında); gösterişli ama sade bir üslupla ele alınıyor. Uzun gösteriler ve konuşmalar yerine az, öz ama çarpıcı şovlarla, ara(lar) vermeden bir saat gibi bir sürede toparlanılıyor. Bu yıl ilk kez eklenen “yılın en başarılı hareket düzeni” kategorisinin de son derece isabetli olduğunu belirtmek lazım. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen törenin lokasyon anlamında da daha avantajlı bir yere taşınması pek çok kişinin hayatın kolaylaştırdı. Gelecekteki törenlerde görmek isteyeceğim tek şey; kazananlar anons edildiğinde ekrana isimlerin ve oyunların yansıtılması olabilir. Genel olarak tertemiz bir tören izledik. Emeği geçen herkesin eline sağlık…

Kazananların tam listesi:

 • Yılın en başarılı oyunu: Dünyada Karşılaşmış Gibi / Krek
 • Yılın en başarılı yönetmeni: Çağ Çalışkur / Fotoğraf 51
 • Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Ahmet Levendoğlu
 • Yılın en başarılı kadın oyuncusu: Funda Eryiğit / Fotoğraf 51
 • Yılın en başarılı erkek oyuncusu: Öner Erkan / Dünyada Karşılaşmış Gibi
 • Yapı Kredi Özel Ödülü: Rüştü Asyalı
 • Yardımcı rolde yılın en başarılı kadın oyuncusu: Ceren Taşçı / Yalnızlar Kulübü
 • Yardımcı rolde yılın en başarılı erkek oyuncusu: Gökhan Azlağ / Teftişör
 • Haldun Dormen Özel Ödülü: Alice Müzikali
 • Yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı: Uğur Kanbay / Eylül
 • Yılın en başarılı sahne tasarımı: Gökhan Yücesal / Bir Peri Masalı Radyum Kızları
 • Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Berkun Oya
 • Yılın en başarılı giysi tasarımı: Canan Göknil / Felatun Bey ile Rakım Efendi
 • Yılın en başarılı sahne müziği: Burçak Çöllü / Nihayet Makamı
 • Yılın en başarılı ışık tasarımı: Yakup Çartık/ Bir Peri Masalı Radyum Kızları
 • Yılın en başarılı hareket düzeni (koreografisi) Beyhan Murphy – Alice Müzikali