Disiplinlerarası bir deneyim için “Podacto Stüdyo”ya

Sahne sanatlarının dijitalleştiği günümüzde yeni bir dinleme deneyimi sunarak Türkiye’nin en geniş dijital tiyatro arşivini yaratan Podacto, BluTV ile güçleri birleştiriyor ve ses ile görsel yaratımı bir araya getiren yeni projeye başlıyor. İzleyenlerin hem ses teknolojisinin hem de tiyatronun iç dünyasına yolculuğa çıkacağı disiplinlerarası bir deneyim olan Podacto Stüdyo, 3 Kasım’dan itibaren BluTV kataloğunda.

Dünyada bir ilk olan formatta izleyiciler, bir yandan Türkiye tiyatrosunun önde gelen altı yazarının kaleminden çıkan sekiz farklı oyunun performans sanatçıları tarafından gerçekleştirilen ses üretim sürecine dâhil olacak; bir yandan da 10 farklı oyuncunun sesinden oyunları deneyimleyecek.

Nisan Ceren Özerten ve Faruk Özerten’in yapımcılığında hayata geçirilen Podacto Stüdyo, Babylon’a 360 derece olarak yerleştirilen 14 kamera ve 32 mikrofonla kaydedildi. Ferit Katipoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu seride Ahmet Sami Özbudak, Aslı Ceren Bozatlı, Balca Yücesoy, Derem Çıray, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Sami Berat Marçalı’nın metinleri; Alican Yücesoy, Aslı İnandık, Ceren Moray, Damla Sönmez, Emir Çubukçu, Serkan Keskin, Sezin Akbaşoğulları, Tülin Özen, Ushan Çakır ve Yağız Can Konyalı’nın sesinden hayat buluyor. Mihran Tomasyan’ın performans yönetimini üstlendiği projede oyunların ses dünyalarının kurulmasında performanslarıyla Melih Kıraç ve Selim Cizdan eşlik ediyor.

Podacto ekibinden yapımcı, yönetmen ve oyuncuların sorularımızı yanıtladığı “Arkası yarın” yok, zevkten dört köşe eden yeni nesil radyo tiyatrosu var söyleşimizi okumak için için hemen şuraya.