My Neighbor Totoro ve büyülü ormanı sahneye taşınıyor

Hayao Miyazaki’nin başyapıtlarından olan ve Studio Ghibli’nin maskotuna da ilham veren My Neighbor Totoro filmi sahneye uyarlanıyor. Yakın zamanda yine bir Miyazaki filmi olan Spirited Away için hazırlanan göz alıcı bir tiyatro uyarlaması da uluslararası bir turneye çıkmıştı.

My Neighbor Totoro ve fantastik dünyası, birçok oyunun yazarlığını yapmış Tom Morton-Smith’in metni, ödüllü besteci Joe Hisaishi’nin müziği ve Royal Shakespeare Company prodüksiyonuyla hayata geçiyor. Baş yapımcı ve besteci Joe Hisaishi, Japonya’daki insanların tiyatro ve müzikal tutkusuna sahip olduğunu fakat bu tutkuya rağmen orijinal bir çalışmanın ortaya çıkmadığını vurgulayarak dünya çapında bir değeri olan My Neighbor Totoro ile bu açığın kapanacağına inanıyor.

Phelim McDermott’un yöneteceği tiyatro oyununda Totoro ve büyülü ormandaki ruhları bedene büründürecek kuklaların yapımını ise Basil Twist üstlenmiş. Ekim 2022’den Ocak 2023’e kadar uzanan 15 hafta boyunca Londra’daki Barbican’da sahnelenecek.

my neighbor totoro afiş

Çoğu Hayao Miyazaki filmi gibi çocukluğun sihirli burukluğunu yumuşak bir tonda hissettirirken, iki kız kardeşin hasta annelerine yakın olmak niyetiyle taşındıkları taşrada büyülü orman ruhlarıyla kurdukları doğaüstü ilişkiyi samimi bir gizemle anlatıyor My Neighbor Totoro. Peşi sıra sahneye taşınan Studio Ghibli yapımlarına yakın gelecekte başka hangi prodüksiyonlar eklenecek, merak konusu. Nausicaä of the Valley of the Wind, Howl’s Moving Castle ya da Porco Rosso? Muhteşem olmaz mı!

Yazı: Eftelya Koyuncu