Spirited Away tiyatro uyarlamasından göz kamaştıran ilk görseller

Yarattığı büyülü atmosferler, karakterler, manzaralar, hikâyelerle birçok yaştan insanın kalbini kazanmış Hayao Miyazaki denilince, nice harikalar sığdırılmış kariyerin ilk akla gelen duraklarından biri Sen to Chihiro no kamikakushi / Spirited Away (2001) oluyor elbet. Studio Ghibli’nin simge işlerinden biri olan, tüm zamanların en sevilen animasyon listelerinin zirvesinde sıkça konumlanan yapım, bir süredir tiyatro prodüksiyonu ile gündemde.

Toho Stage imzası taşıyan ve Royal Shakespeare Company’nin fahri yönetmeni John Caird tarafından hayata geçirilen oyun, göz kamaştıran ilk görselleriyle kalp atışlarını hızlandırdı. Gelen fotoğraflarda, Haku’nun çiçekler arasında Chihiro’yu teselli edişinden Chihiro’nun No-Face ile otobüse bindiği sahneye kadar, filmdeki birçok ikonik ana rastlamak mümkün. Fantastik yaratıkların her biriyse meşhur kukla tasarımcısı Toby Olié’nin yaratıcı ellerinden çıkmış.

Spirited Away bir klasik mertebesine erişmeden önce dahi büyük sükse yapmış; 52. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’ya uzandığı gibi 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon kategorisinin kazananı olmayı başarmıştı. Film, ebeveynlerinin işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan ve kendini fantastik bir kasabanın içinde buluveren 10 yaşındaki Chihiro’yu takip ediyor. Miyazaki’nin desteğiyle sahnelenmeye başlayan oyunda karaktere iki farklı oyuncu hayat veriyor: Mone Kamishiraishi ve Kanna Hashimoto. Ekipte ayrıca filmin seslendirme kadrosunda bulunan Romi Park ve Mari Natsuki de var.

Şu sıralar Tokyo’daki Imperial Theater’da sahnelenmeye devam eden Spirited Away’in Japonya turnesi, Temmuz 2022’ye kadar devam edecek. Asya’nın yanı sıra Avrupa ülkelerinin de sıradaki duraklar arasında yer aldığı gelen bilgiler arasında.

Hayao Miyazaki emeklilikte bu kez kararlı

Yaşayan efsane Miyazaki, geçtiğimiz aylarda –adeti olmayan bir şekilde– Japonya dışı bir yayın organına, The New York Times’a konuşmuş; hâlihazırda üzerinde çalıştığı bir projeyi tamamladıktan sonra emekli olacağını bu kapsamlı röportajda duyurmuştu. Bahsi geçen proje son birkaç yıldır üzerinde çalıştığı, geleneksel yöntemler kullanmayı tercih ettiği için prodüksiyon süreci uzadıkça uzayan Kimitachi wa dô ikiru ka / How Do You Live?.

Yapımcı ve Studio Ghibli’nin kurucu ortağı Toshio Suzuki, filmi “geniş ölçekte bir fantezi” olarak nitelendirmekte. Kaynak materyal, Genzaburo Yoshino’nun yazdığı, Japonya okullarında temel eser olarak okutulan, 1937 tarihli aynı isimli roman. Miyazaki’nin favori çocuk kitaplarından biriymiş. Babası yakın zamanda vefat eden 15 yaşındaki Junichi “Koperu” Honda’nın, Tokyo’da varoluşsal bir kriz yaşaması hakkında. Sıklıkla filmlerinde işlediği çocukluktan gençliğe evrilme, aile ilişkileri gibi temalar üzerine kurulacak olsa da alamet-i farikası fantastik öğelerin de enjekte edileceğinden şüphe yok.