Grönland’da hayatta kalma mücadelesi veren iki kâşif: Against the Ice

Netflix’in yeni gerilim filmi Against the Ice, “Danimarka seferinde sence gerçekte ne oldu?” sözlerinin yankılandığı karlar altında bir fragmanla yüzünü gösterdi. Grönland’ın ikiye bölünmüş bir ada olduğuna ilişkin tezi çürütmeye gitmiş iki kâşifi izliyoruz. Sonsuz beyazlıkta birbirlerine zamanla düşman kesilen iki yoldaş kaptan Ejnar Mikkelsen (Nikolaj Coster-Waldau) ve deneyimsiz yardımcısı Iver Iversen’in (Joe Cole) 1909’daki inanması güç ama gerçek macerası, zorlu bir hayatta kalma hikâyesi.Film, Ejnar Mikkelsen’ın bizzat yazdığı Two Against Ice kitabından uyarlanmış, başrol Nikolaj Coster-Waldau ile Joe Derrick tarafından senaryoya dökülmüş. Sonradan mini-diziye dönmüş Arn: Tempelriddaren serisinin yönetmeni Peter Flinth’in elinden çıkan film, İzlanda ve Gröndland’da çeşitli mekânlarda çekilmiş. Kutup manzaralarıyla büyüleyen Against the Ice’ın sinematografisi ise The Danish Girl (2015) veya Miracle in Cell No. 7 (2019) gibi işlerinden hatırlayabileceğiniz Torben Forsberg.

Kaptan Mikkelsen ve Iver Iversen’in asıl macerası Gröndland’ın tek parça olduğunu kanıtladıktan sonra başlıyor. Görevin bu kısmını sorunsuzca halleden ikili, aşırı derecede açlık ve yorgunlukla baş ettikten sonra adadan tek dönüş bileti olan gemilerinin buzlar altında kaldığını görüyorlar. Yaşam şartlarının idealin çok uzağında olduğu adada beyin kimyaları bozulan ikilinin gerçeklik algısı da silikleşiyor. Paranoyanın iyice boy göstermeye başlaması Mikkelsen ve Iversen’in birbirlerine savaş ilan etmesiyle tehlikeli bir hâl alıyor. İki kâşifin artık kurtuluş için tek umudu geride bıraktıkları ekip tarafından bulunmak. 

Hem ortak yazarlığını hem de başrolü üstlenen Nikolaj Coster-Waldau, Game of Thrones’un efsanevi Jaime Lannister’ı olarak akıllarda kendine sağlam bir yer edinmişti. Dizinin hayranları heyecanlanmaya başlayabilir; zira Against the Ice kardosunun Lannister ailesinin tek üyesi Coster-Waldau değil. Dizide Jaime’nin babası Tywin Lannister rolünde izlediğimiz Charles Dance bu sefer de Kaptan Mikkelsen’i Gröndland’ın haritasını çıkarmak için sefere yollayan Neergard karakterini canlandırıyor.

Nikolaj Coster-Waldau oyunculuk kariyerindeki çıkışı, bir medikal enstitüdeki gece nöbetçisini canlandırdığı Nattevagten’le (1994) yapmıştı. Danimarkalı oyuncunun tartışmasız şimdiye kadarki en büyük rolü Game of Thrones’da olsa da Coster-Waldau kariyeri boyunca birçok başarılı yapımda yer aldı. Oyuncunun kapsamlı filmografisinde Mateo Gil’in elinden çıkan Western filmi Blackthorn (2011), aynı sene gösterime giren ve Norveç’in en çok hasılat yapan işine dönüşen Hodejegerne ile Juliette Binoche’la başrollerini paylaştığı Erik Poppe imzalı dram Tusen ganger god natt (2013) var. Coster- Waldau’nun en yeni işi Smagen af sult’ta (2021) ise restaurantlarına çok arzuladıkları Michelin yıldızını kazandırmak için her şeylerini feda etmeye hazır bir çifti izliyoruz. 

Gerilim dozunun had safhada tutulduğu Against the Ice prömiyerini şubat ayında Berlinale’de yapacak. Film 2 Mart itibariyle Netflix’te izlenebilir.

Yazı: Elif Öz