Ne izlesek: “Old”, “Bilmemek”, “Brooklyn Nine-Nine” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Old
(13 Ağustos)

Nedir: Kızının hediye ettiği Pierre Oscar Levy ve Frederik Peeters çizgi romanı Sandcastle’ı okuyunca, “Bundan ne güzel film olur” demiş M. Night Shyamalan. Birtakım doğaüstü olaylar silsilesi yüzünden bir aile tatilinin kâbusa dönüştüğü filmi, “seyircinin daha önce karşılaşmadığı”, “uygunsuz” ve “huzur kaçıran” sözleriyle betimliyor.
Neye benzer: Shyamalan’ın Old’u, eski işlerinden Unbreakable’a benzetmesi hikâyenin yine beklenmedik bir viraj alacağına işaret ediyor olabilir.
Kimler var: Phantom Thread’den anımsanabilecek Vicky Krieps ve Altın Küre ödüllü Gael García Bernal’a Thomasin McKenzie, Eliza Scanlen, Aaron Pierre, Alex Wolff, Vicky Abbey Lee, Embeth Davidtz ve Rufus Sewell eşlikçi.

Bilmemek
(13 Ağustos)

Nedir: Birbirinden kopmuş mutsuz bir çift olan Selma ile Sinan’ın kalan tek bağı, su topu oyuncusu olan 17 yaşındaki oğulları Umut. Bir gün takım arkadaşlarının eşcinsel olup olmadığına dair çıkardığı bir dedikodu, Umut’un hayatını alt üst ediyor. Peşin hükümlerle, yargılarla dolu toplumumuzdaki heteronormatif tahakküm ve kolektif zorbalık üzerine…
Neye benzer: Cinsel yönelimi hakkında yorum yapmayı reddeden baş karakteriyle Bilmemek’in kuir sinemaya göz kırptığı söylenebilir. Bu açıdan XXY’ın Alex’i, akla gelebileceklerden biri.
Kimler var: Yönetmen Leyla Yılmaz’ın yeni uzun metrajı, 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü ile dönmüştü. Başrolleri Emir Özden, Senan Kara ve Yurdaer Okur’a emanet etmiş.

The Man Who Sold His Skin
(13 Ağustos)

Nedir: Sam Ali sadece bir mülteci değil, aynı zamanda sırtında koskoca bir Schengen vizesi dövmesi bulunan bir sanat yapıtı. Ülkesi Suriye’deki savaştan kaçarak Lübnan’a giden Sam, Avrupa’ya geçebilmek ve hayatının aşkıyla yaşayabilmek adına, yaşayan en çılgın çağdaş sanatçılarından birinin teklifini kabul ediyor. Yönetmeni, filmi “eşitsiz bir sistemde kişisel özgürlük hakkında bir alegori” sözleriyle tanımlıyor.
Neye benzer: Baş karakterin deneyimledikleri, Belçika asıllı Wim Delvoye’nın 2006’dan beri sergilenen “yapıtı” Tim’e benziyor.
Kimler var: Tunus sinemasının en yetenekli isimlerinden Kaouther Ben Hania reji koltuğunda. Kadroda bir Monica Bellucci sürprizi de var.

PRÖMİYER
Brooklyn Nine-Nine – 8. sezon
(NBC, 12 Ağustos)

Nedir: 8 yıl, 7 soygun, 32 seks kasedi başlığı, 4.279 kez tekrarlanan “cool” kelimesi ve epik 1 final sezonu. New York’taki bir polis departmanını mesken tutan durum komedisi için veda zamanı geldi çattı. Ekip, Black Lives Matter protestolarının akabinde diziye ve karakterlere olan yaklaşımlarını gözden geçirdiklerini, aydınlanarak döndüklerini söylüyorlar.
Neye benzer: Brooklyn Nine-Nine’ın yaratıcı ekibinin ellerinden çıkan Parks and Recreation veya The Good Place.
Kimler var: Andy Samberg ve Andre Braugher’ın başını çektiği kadro son kez bir arada. Stephanie Beatriz, Terry Crews, Melissa Fumero, Joe Lo Truglio ve daha nicesi…

Türkiye’deki izleyiciler sezona 13 Ağustos’tan itibaren ABD’den 24 saat sonra, beIN CONNECT’ten erişebilecek.

In the Same Breath
(HBO, 18 Ağustos)

Nedir: Salgının ilk günlerinde, Wuhan’dayız. Süreci şeffaf yürütmeyen Çin hükümetinin kamuoyundan sakladığı gerçekler ile ABD başta diğer hükümetlerin yanlış bilgilendirme zincirine bulunduğu katkılar göz önünde. Israrla yürütülen yanlış politikalar, gelecekte yaşanabilecek başka küresel krizlere dair de iç açıcı olmayan bir tablo ortaya koyuyor.
Neye benzer: ABD hükûmetinin pandemideki başarısız kriz yönetimini sert bir üslupla eleştiren Totally Under Control.
Kimler var: Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki tek çocuk politikasını yakın plana alan, festival ve eleştirmen favorisi One Child Nation’ın yönetmenlerinden Nanfu Wang.

Nine Perfect Strangers
(Hulu, 18 Ağustos)

Nedir: Big Little Lies ve The Undoing’in yaratıcısı David E. Kelley’nin Nicole Kidman’dan vazgeçmeye niyeti yok anlaşılan. Kidman bu kez, iyileşme ve dönüşüm vaat eden butik bir tatil beldesinin, yorgun zihinleri ve bedenleri canlandırmayı görev edinmiş işletmecisi suretinde. Canlandırdığı Masha karakterinin etkisinden 5 ay boyunca çıkamadığını itiraf ediyor.
Neye benzer: Avustralyalı yazar Liane Moriarty’nin New York Times çok satanı olan, aynı isimli romanı.
Kimler var: Kadrodaki Melissa McCarthy, Luke Evans, Tiffany Boone, Bobby Cannavale, Melvin Gregg ve Regina Hall’dan iddialı performanslar izlemeyi umuyoruz.

CODA
(Apple TV+, 13 Ağustos)

Nedir: Fransa semalarından yaklaşık 7 yıl önce önümüze düşen sıcacık bir komedi, Sundance’de ödüle doymayan bir Amerikan bağımsızına ilham oldu. İşitme engelli ebeveynleri ve kardeşiyle yaşayan, ailenin duyma yetisine sahip tek üyesi Ruby’nin öyküsünün ödül sezonunda karşımıza çıkacağını düşünenler yok değil.
Neye benzer: Kaynak materyal olan, César ödüllü La famille Bélier.
Kimler var: Locke & Key’in yıldızı Emilia Jones, performansıyla adeta filmi sırtında taşıyormuş. İşitme engeli bulunan ilk Oscar ödüllü oyuncu Marlee Matlin, kadrodan diğer göze çarpan isim.

BUNLAR DA VAR!
İlk ve Son
Gözden kaçmasın

*Modern Love – 2. sezon (Amazon Prime, 13 Ağustos)

*İlk ve Son (BluTV, 18 Ağustos)

*Untold: Deal with the Devil (Netflix, 17 Ağustos)

*The Croods: A New Age (Vizyon: 13 Ağustos)

*Free Guy (Vizyon: 13 Ağustos)

*Beckett (Netflix, 13 Ağustos)

*Star Trek: Lower Decks – 2. sezon (Paramount+, 12 Ağustos)

*Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time (Amazon Prime, 13 Ağustos)

Homeroom

*Homeroom (Hulu, 12 Ağustos)

*AlRawabi School for Girls (Netflix, 12 Ağustos)

*The Hype (HBO Max, 12 Ağustos)

*Awkwafina Is Nora From Queens – 2. sezon (Comedy Central, 18 Ağustos)

*Brand New Cherry Flavor (Netflix, 13 Ağustos)

*Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes (Netflix, 18 Ağustos)

*Kakao’nun Yolculuğu (beIN CONNECT, 13 Ağustos)

*Pazar Klasiği (GAİN)

Boudu sauvé des eaux
Hâlâ izlemediyseniz

*Forushande (MUBI Türkiye, 12 Ağustos)

*Force Majeure (MUBI Türkiye, 13 Ağustos)

*Driveways (beIN CONNECT, 15 Ağustos)

*4 aventures de Reinette et Mirabelle (MUBI Türkiye, 16 Ağustos)

*Boudu sauvé des eaux (MUBI Türkiye, 18 Ağustos)

*The Weight of Gold (beIN CONNECT, 17 Ağustos)

Festivaller, özel gösterimler

*Kadıköy Belediyesi Sinematek gösterimleri

*Pera Film’den “Gerçek Evimiz Hayatımızdır”

*KuirFest LGBTİ+ Film Platformu

*BÜ(S)K Açık Hava Gösterimleri

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali”