Marvel süper kahramanlarının Netflix mesaisi sona erdi

Iron Fist, Luke Cage ve Daredevil’ın ardından Netflix’te yayınlanan diğer Marvel dizileri de sona erdi.

Marvel’ın yapımlarını ağırlıklı olarak Disney’in yeni açılacak stream platformuna taşıyacak olması sebebiyle Netflix’le bağları tam anlamıyla kopuyor. Yayınevi ve Netflix arasındaki anlaşmayla hayata geçirilen dizilerden yayına devam eden Jessica Jones ve The Punisher da iptal edildi. Yapılan resmi açıklamada The Punisher dizisinin üçüncü sezonunun Netflix’te yayınlanmayacağı belirtilirken, dizinin yaratıcı ekibine ve oyuncu kadrosuna teşekkür edildi ve “Bu ekibin yarattığı harika işi uzun yıllar boyunca sergileyecek olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” cümlesine yer verildi.

jessica jones netflix

Jessica Jones içinse durum biraz daha farklı. Birçok ödül kazanmış olan serinin de iptal edildiğini duyuran Netflix, çekimleri tamamlanan üçüncü sezonu yakında yayınlayacağını ve bu sezonun dizinin final sezonu olacağını açıkladı. Jessica Jones’un üçüncü sezonu, Marvel ve Netflix ortaklığının son resmi yayını olacak.

Geçtiğimiz günlerde Marvel’ın HULU’yla dört yeni animasyon serisi için anlaşma imzaladığı ve Howard The Duck başta olmak üzere, Marvel evreninin “çok popüler olmayan” kimi karakterlerin kendi serilerini yayınlayacakları haberleri gelmişti. Marvel’ın bir diğer etkileyici dizi uyarlaması Legion da yakında üçüncü sezonuyla geliyor. Marvel TV’nin başında yer alan Jeph Loeb, Legion’ın yaratıcısı Noah Hawley’nin tutkulu çalışma disiplinine övgüler yağdırdığı açıklamasında bu dizinin de üçüncü sezonuyla sona ereceğini fakat bunun bir “iptal” kararı olmadığını dile getirdi.

Marvel’ın sinematik evreninin yakaladığı başarının ardından televizyon yapımları konusunda daha dağınık bir tutum benimsediği ortada. Birçok farklı platformda farklı seriler hayata geçiren Marvel, önümüzdeki yıllarda nasıl bir yol takip edecek merak konusu.