Akademi, dört sinemacıyı özel Oscar ödülleriyle onurlandırıyor

The Academy of Motion Picture Art and Sciences (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi), ekim ayında gerçekleşecek Governors Awards töreninde dört sinemacıyı, sektöre katkılarından dolayı özel ödülle onurlandıracak.

27 Ekim’de Akademi tarafından on birinci kez düzenlenecek olan Governors Awards’ta ödüllendirilecek isimler 1 Haziran günü yapılan oylamayla belirlendi. David Lynch, Wes Studi, Lina Wertmüller ve Geena Davis, söz konusu törende özel Oscar ödüllerini alacak sinemacılar. Lynch, Studi ve Wertmüller’e Onur Ödülü; Geena Davis’e ise Yardımseverlik Ödülü verilecek.

Yapılan açıklamada, daha önce The Accidental Tourist filmiyle 1988 yılında bir Oscar kazanan Geena Davis’in özellikle medyada cinsiyet eşitliği için yaptığı çalışmalar dolayısıyla Jean Hersholt Humanitarian Award’a layık görüldüğünün altı çizildi. Davis, kurucusu olduğu Geena Davis Institute on Gender in Media ile bu alanda çalışmalarını sürdürüyor.

Şimdiye dek filmleri on üç dalda Oscar’a aday gösterilen ama heykelciği hiçbir zaman kazanamayan David Lynch de ilk Oscar’ını bir Onur Ödülü olarak alacak. Akademi’nin açıklamasında The Elephant Man, Blue Velvet ve Eraserhead gibi klasiklere imza atan yönetmenin 1977’den beri hemen her filminin kült mertebesine eriştiğinin altı çizildi.

Çeroki-Amerikalı oyuncu Wes Studi, özellikle 30’u aşkın filmde Amerikalı yerlileri canlandırdığı performanslarıyla sinemanın yakın tarihinde kendine yer edindi. Vietnam Savaşı’nın sonrasında Amerikan yerlilerine dair politikalara karşı sesini yükselten ve aktif olarak protestolarda ve eylemlerde görev alan Studi, The Last of the Mohicans, Dances with Wolves ve Heat gibi filmlerdeki performanslarıyla hatırlanıyor.

Gecede ödüllendirilecek bir diğer sinemacı olan Lina Wertmüller de Oscar tarihinde özel bir yere sahip. Wertmüller, 1976 yılında Seven Beauties filmiyle “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” dallarında Oscar’a aday gösterilmişti. İtalyan sinemacı, tarihin “En İyi Yönetmen” dalında aday gösterilmiş ilk kadın sinemacısı.