“AKIRA: Art of Wall” projesi, Shibuya duvarlarından kitap formuna taşınıyor

Katsuhiro Otomo’nun birçok farklı nesli derinden etkilemiş, hatta çizgi roman âleminin büyüsüyle tanıştırmış cyberpunk anlatısı AKIRA’nın köklü mirasını kutlayan sokak projesi Kodansha etiketiyle bir kitaba dönüşüyor.

2017’de Tokyo’nun en canlı mahallelerinden Shibuya’da bir depo binasında yapılan inşaatın dış cephesi, Otomo’nun orijinal AKIRA çizimleriyle donatılmıştı. Serinin yaratıcısı Otomo ve kolaj sanatçısı Kosuke Kawamura’nın ortak işi olan AKIRA: Art of Wall, 2 yıl boyunca genişleyen bir projeye evrildi ve sona erdiğinde takvimler, manga sayfalarında AKIRA anlatısının başladığı 2019’u işaret ediyordu.

Projede sergilenen çizimler, konuşma balonları ve 6 AKIRA bölümünden seçme metinlerin toplamı 23 metre uzunluğunda. Kodansha’nın 2022 yazında piyasaya çıkacağını duyurduğu AKIRA: Art of Wall derlemesi 4 kitaplık bir set olacak. İlk 3 kitapta, sokak sergisinde kullanılan görsel ve metinlerin tamamı yer alacak. Kitaplar, geleneksel Japon sanatı emakiden ilhamla kaydırmalı bir seyir deneyimi yaşatacak şekilde tasarlanmış. Son kitap ise Otomo ve Kawamura ile yapılmış detaylı bir röportaj ve ünlü fotoğrafçı TAKAMURADAISUKE’nin sergiden çektiği karelerden oluşacak. 

Kodansha’nın set için hazırladığı gümüş zeminli AKIRA posteri giydirilmiş kutu da göz kamaştırıyor.

Bant Mag. ve Gerekli Şeyler sunar: AKIRA

Seriyi uzun yıllar süren bekleyişin ardından Türkçe çevirisiyle yayımlayan Gerekli Şeyler’le Mayıs 2020’de 18 çizerin AKIRA çizimlerinden oluşan bir çevrimiçi sergi hazırlamıştık. Serinin uçsuz bucaksız âlemine doğru kendi estetikleriyle yola çıkan sanatçıların işlerini görmek için buraya.