Dünya dönüyor: Rusya’da bir evin arka bahçesindeki Büyük Giza piramidi replikası, Tokyo semalarındaki gökkuşağı bulutu ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler…

Rusya’da bir evin arka bahçesinde Büyük Giza piramidi replikası

Belki sizler zaman geçirmek için yapboz ya da kutu oyunlarını tercih ediyorsunuzdur ama Rusya’da bir çift, arka bahçelerine Giza piramidi replikası inşa etmeyi seçmiş. St. Petersburg yakınında bir kasabada yaşayan çift, Mısır’da bulunan Giza piramitlerinin birebir aynı modelini modern bloklar kullanarak oluşturmuş. Bu replika, Büyük Giza piramidinin normal boyutundan 19 kat küçük de olsa monolitik bir yapı olarak birebir gerçeğini yansıtıyor. Piramidin bahçe dekorasyonu adına biraz beklentilerin ötesine çıktığı söylenebilir. Nitekim projeleriyle gurur duyan Andrey ve Victoria, bu yapının inşası için oldukça emek ve zaman harcamış. Piramidin içinde meditasyon yaparak iyileştirici gücünden faydalanmayı amaçlayan ikili, bu işi ticarete de dökeceğini söylüyor. Piramidi ziyaret ederek şifasından yararlanmak isteyenlerden 50 ile 140 dolar arasında bir ücret almayı düşünüyorlar. Victoria, el emeği göz nuru piramitlerinin bağışıklığı güçlendirerek insanları virüsten koruyacağını da dile getirmiş. 

Guinness’ten sürdürülebilir tarıma katkı

İrlanda’da Covid-19 sebebiyle kepenkleri indiren barlar ellerinde kalan bira fıçılarını fabrikaya geri göndermeye başlayınca, Guinness bira fabrikası çevre dostu bir karar vermiş ve adeta krizi fırsata çevirmiş. Ancak bu fırsat ticari bir hamleden ibaret değil; yüzümüzü güldüren, işe yarar, çevre dostu bir karar! Dublin’deki St. James Gate bira fabrikası, iade edilen fıçı biraları Noel ağaçları ve söğütleri gübrelemek için kullanıyor. Fabrikanın operasyon müdürü Aidan Crowe, “Fabrika için zor zamanlar ama işletmeler için de öyle olduğunu biliyoruz. Karantina sürecinin başından beri elimizden geldiğince onları desteklediğimiz için  tüketilmeyen biraları geri alabildik. Bu fıçıları boşaltıyoruz ve ürünleri sürdürülebilir çevresel yollarla nakledip dağıtıyoruz” diye anlatıyor.

Tokyo semalarında gökkuşağı bulutu

26 Haziran’da Tokyo’da, çok ender görülen gökkuşağı bulutlarından biri gökyüzünde belirdi ve paylaşılan görüntüleri sosyal medyada viral oldu. Avrupa ve Asya kıtaları için oldukça şaşırtıcı olan bu rengârenk bulut haliyle insanların dikkatini çekmişti. Nitekim “fire rainbow” da denen bu bulutları yaz aylarında ABD’nin çeşitli yerlerinde görmek daha olası. Güneş ışınlarının altıgen buz parçacıklarına yatay bir şekilde nüfuz ettiğinde ortaya çıkan bu görüntü, bulutun içindeki su damlaları ya da buz parçacıklarının prizma görevi görmesiyle oluşuyor ve renkler böylece bir bulut şeklinde görünür hâle geliyor. Doğanın hayret verici güzelliği, düş dünyasından fırlamış gibi duran bu gökkuşağı bulutunda karşımıza çıkıyor âdeta. 

(Fotoğraf: Reuters)

Güney Kore’de 16 yıldır yeşil soğanlı bu kahvaltılık gevrek bekleniyordu

Demokrasi bazen insanların kahvaltı sofralarındadır… Güney Kore’den gelen bu haber, bu şekilde lanse edilmekte. Olaylar şöyle gelişiyor: Kellogg’s 2004 yılında Güney Kore’de, henüz başına geleceklerden habersiz, neşeli olduğunu düşündüğü bir reklam kampanyası başlatmış. Popüler kahvaltılık gevrek markasının bir sonraki aromasının belirlenmesi için yapılan bu kampanyada iki çizgi karakter, Chex Choco imparatorluğunun başkanlık seçimleri için yarışıyor. İmparatorlukta başkanlık seçimi ne alaka bilemiyoruz ama karakterlerimizden Cheki çikolata aromalıyken, diğer başkan adayı Chaka yeşil soğan aromalı. Kampanyanın neticesinde oylamada bazı usulsüzlükler yapıldığı iddialarının üzerine çikolata aromalı Cheki’nin kazanan ilan edilmesi  Chaka hayranlarından büyük tepkiyle karşılanmış. Yani yeşil soğanlı gevrek sevdalıları tam 16 senedir bu ürünün piyasaya sürülmesini bekliyor ve geçenlerde nihayet beklenen haber geldi. Bunca hasretten sonra ürünün tüm stokları iki gün içinde tükendi. Kellogg’s da bu ilgiden dolayı şaşkın olduğunu belirtirken, Twitter’da bir kullanıcı, Cheki’nin hilekar düzeninin devrildiğini ilan etti. Kahvaltıda yeşil soğanlı gevrek fikri size nasıl geliyor bilemiyoruz ama Güney Kore’deki bu uzun demokrasi mücadelesi epey neşeli gözüküyor. 

Yazı: Ceren Kulkul