Dünya dönüyor: Tarihte görüntülenmiş ilk güneş tutulması, Ohio’da musluktan akan pespembe su ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Ohio’daki Coal Grove kasabasında bir sabah musluklardan pespembe bir su akmaya başladı
Geçtiğimiz günlerde Ohio’daki Coal Grove kasabası sakinleri uykularından uyandıklarında banyolarında ilginç bir manzarayla karşılaştılar. Musluklarından pespembe bir su akıyordu ve tuvaletleri aynı canlılıktaki pembe sıvıyla doluydu. Şoka giren Coal Grove sakinlerini yetkililer açıklamalarıyla rahatlatmaya çalıştı. Bu renk, su arıtma tesisindeki pompalama ünitesinde çıkan bir arıza nedeniyle o gece suya yüksek miktarda sodyum permanganat karışmasından kaynaklanmaktaydı. Sodyum permanganat, oksidasyon aracılığıyla demir ve magnezyumu filtreleyerek şebeke suyunun tadını ve kokusunu düzenleyen bir kimyasal ve anlaşılan o ki aynı zamanda dezenfektan etkisine de sahip. Arıza sebebiyle normal miktardan tam 14 kat daha fazla kimyasalın dağıtım suyuna karışması, bu sambucol sandozu andıran rengi ortaya çıkarıyor. Suyun görüntüsü ne kadar düşündürücü olursa olsun, yetkililer Coal Grove’lulara suyu içmelerinde bir sakınca olmadığını, içinde sağlıklarını tehdit edecek herhangi bir unsur bulunmadığını söylediler. Ancak suyun çamaşırlarında leke bırakabileceğini de eklediler.

Altı dolara satın alınan bir satranç takımı taşının gerçek değeri 1,3 milyon dolar olarak açıklandı
1960’larda İskoçya’da bulunan bir antika dükkânından altı dolara alınan fildişi bir satranç takımı parçasının esas değerinin 1,3 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Lewis Warder ismi verilen parçanın, 1931 senesinde Lewis Adası’nda bulunan Lewis Chessmen isimli antik satranç takımının eksik parçalarından olduğu anlaşıldı. Açık arttırma evi Sotheby tarafından yapılan açıklamaya göre Norveç’te 12. yüzyılın sonları veya 13. yüzyılın başlarında el oyması olarak üretilen takımın bir parçası olan Lewis Warder, modern satranç takımında kale taşı yerine geçiyor. 2 Temmuz’da yapılacak bir açık arttırmada satılacak olan antik satranç taşının 1,3 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Kanada’da bir müzede 40 senedir kilitli kalan kasa, bir ziyaretçi tarafından ilk denemede açıldı
Kanada’nın Alberta şehrinde yer alan Vermilion Heritage Museum’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir olay müze yetkililerini şaşkınlığa düşürdü. 1970’lerde kapanan Brunswick Hotel’e ait, 1992 yılında müze koleksiyonuna eklenen kilitli ve açılamayan bir kasa, müze ziyaretçisi Stephen Mills tarafından ilk denemede açıldı.

Yaklaşık 40 yıldır kilitli olan kasa daha önce müze tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından açılmaya çalışılmış, ancak bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kasayı açmayı denemek konusunda müzeden izin alan Mills, yaklaşık 900 kiloluk kasayı aklına gelen ilk kombinasyonla (20-40-60) otuz saniye içerisinde açmayı başardı. İçeriği yıllardır merak edilen kasadan ise bir takım değersiz evraklar, eski çekler ve bir garsonun not defteri çıktı.

350 dolar karşılığında çocuğa isim bulma hizmeti
Kendilerini “Çocuğunuza isim koymanın modern yolu” mottosuyla tanıtan Future Perfect isimli yeni bir start-up, 350 dolar karşılığında bebeklere “en uygun ismi bulma hizmeti” sağlıyor. Future Perfect’in arkasındaki iki kadının isim konusunu ne kadar ciddiye aldıklarını anlamak için web sitelerindeki tanıtım metnini okumak yeterli. İsimleri değerlendiriken yalnızca nasıl tınladıklarına ya da ne anlama geldiklerine değil, nasıl göründüklerine, ailedeki diğer isimlerle olan uyumlarına da baktıklarını, ikili cinsiyet sistemini nasıl bükebileceklerine dair de kafa yorduklarını anlatıyor Future Perfect. Lion, Oak ve Orion isimleri bu aralar kendi favorileri arasındaymış ama müşterileri için tamamen onlara uygun olacak isimleri bulmak için kişiye özel çalışmalar yürütüyorlarmış. Sundukları paketler 100 dolardan başlıyor. 100 dolarlık paket karşılığında müşterileriyle telefonda 15 dakikalık bir “isim bulma fırtınası” gerçekleştiriyorlar. 350 dolarlık komple paket ise bu 15 dakikalık beyin fırtınasından bir hafta sonra bebek için 10 isim önerisi ve 10 göbek adı önerisi de sunuyor. Ardından karar aşamasında yeniden danışmanlık alabilmeleri için müşterilere bir telefon hakkı daha veriliyor. Bitti mi? Henüz değil. Çocuk doğunca bir de hediye yolluyorlarmış. Yoruldunuz değil mi? Biz de yorulduk.  

Tarihin videoya çekilmiş ilk güneş tutulmasını izleyebilirsiniz
British Film Institute ve Royal Astronomical Society’nin yakın zamanda keşfettiği ve yeniden düzenlediği, tarihin videoya çekilmiş ilk güneş tutulmasının görüntüleri internetteki yerini aldı. 1900 yılında sinema dünyasının öncü isimlerinden Nevil Maskelyne tarafından kaydedilen görüntüler, titizlikle elden geçirildi ve 4K görüntü kalitesiyle yayınlandı. Eski bir sihirbaz olan Maskelyne, bu çekiminden iki yıl önce bir başka güneş tutulmasını kayıt altına almak üzere Hindistan’a gitmiş fakat bu girişimi başarılı olmamış. British Film Institute tarafından paylaşıma açılan Victorian Film koleksiyonunun bir parçası olan Solar Eclipse (1900) videosu, 20. yüzyılın başlarındaki teknolojik gelişmelere dair de önemli ipuçları barındırıyor.

FBI, 1970’lerden “Kocaayak” dosyalarını paylaştı

Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında Amerika’da birçok tartışmaya ve komplo teorilerine konu olan “Kocaayak” efsanesine dair 40 yıllık dosyalar paylaşıma açıldı. FBI tarafından sürpriz bir şekilde dijital olarak yayınlanan Kocaayak dosyaları arasında Oregonlu araştırmacı Peter Byrne’ün talebiyle kimi kıl örneklerinin incelendiği raporlar, kimi görgü tanıklarının ifadeleri, gazete haberleri ve kimi fotoğraflar bulunuyor. Çocukluk yıllarında Yeti efsaneleriyle bu gibi canlılara merak saldığını söyleyen Byrne, ilk olarak 1958 yılında Himalayalar’a bir seyahat gerçekleştirmiş ve burada Yetilere ait olduğunu düşündüğü kimi örnekler toplamıştı. Ancak 1976 yılının Ağustos ayında FBI’a teslim ettiği kıl örneklerinin geyik ve benzeri hayvanlara ait olduğu ortaya çıkmıştı. Sasquatch ismiyle de anılan Kocaayak efsanesine dair paylaşılan raporları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.