Alfonso Cuarón yeniden bir dizi projesinde

Y tu mamá también, Children of Men ve Gravity gibi işleriyle hafızalarda yer edinip, son uzun metrajı Roma ile büyük sükse yaratan Alfonso Cuarón; psikolojik gerilim dizisi Disclaimer ile üç yılın ardından yönetmenliğe dönüş yapıyor. Cate Blanchett’ın başroldeki varlığıyla heyecan dozunu artıran projede, son olarak The Starling’de izlediğimiz Kevin Kline da yer alacak.

Disclaimer, pilot bölümü için yönetmen koltuğuna geçtiği ve ömrü bir sezon süren Believe’in ardından Cuarón’un ilk dizi projesi. Kariyerinin başlarında Hora marcada isimli bir antoloji serisinde de çalışmıştı. Bir kez senarist kimliğiyle de katkıda bulunacak auteur sinemacıya, yapımcı kadrosunda Blanchett eşlik ediyor. İyiden iyiye televizyon dünyasına ısınan oyuncu; Emmy adaylığı elde ettiği Mrs. America’nın yanı sıra Documentary Now!, Stateless ve Staged’de rol almıştı.

Dizi, Renee Knight’ın aynı adlı romanından uyarlanacak; saygı duyulan kurumların gizli ihlallerini ortaya çıkarmak amacıyla çalışmalar yürüten Catherine Ravenscroft (Blanchett) isimli bir gazeteciyi odak belleyecek. Catherine, Kevin Kline’ın karakteri tarafından yazılan romanı başucunda görmesiyle, sadece kendisine ait olduğunu düşündüğü karanlık bir sırrın peşinden gidecek.

Alfonso Cuarón – Apple TV+ ortaklığı

Alfonso Cuarón yeni projeler hazırlamak üzere 2019’da Apple TV+ ile el sıkışmış, yapılan beş yıllık anlaşma Apple TV+ için büyük bir kazanç olarak görülmüştü. Yayımlanacak ilk yapım olacak Disclaimer, Cuarón’un kariyerinde tüm bölümlerini yazıp yönettiği tek dizi aynı zamanda. Şu an prodüksiyon aşamasında olan, Ethan Hawke ve Ewan McGregor başrollü Apple orijinal filmi Raymond And Rayde ise yapımcı olarak görev alıyor.

Cuarón’un prodüksiyon şirketi Esperanto Filmoj ile Anonymous Content yapımında hazırlanan Disclaimer, yetenekli görüntü yönetmenlerini bünyesinde toplamasıyla da heyecanımızı pekiştiriyor. Apple, kendisinin uzun süredir birlikte çalıştığı Emmanuel Lubezki ile yeniden bir araya geleceğini müjdeledi. Gravity’deki çalışmalarını Akademi ödülü ile taçlandıran ikiliye, Amélie ve Inside Llewyn Davis gibi işleriyle tanıdığımız, bir başka efsane görüntü yönetmeni Bruno Delbonnel eşlik edecek.

Disclaimer’ın yayın tarihi henüz bilinmiyor.

Yazı: Ezgi Oğraş