Guillermo del Toro’nun “Pinocchio”suna iddialı seslendirme kadrosu

2015’ten beri ara ara gündeme gelen Guillermo del Toro’nun Pinocchio filminden art arda yeni haberler gelmeye devam ediyor. Şimdiye kadar Ewan Mcgregor’ın Jiminy Cricket’i, Harry Potter serisinin Argus Filch’i ve Game of Thrones’un Walder Frey’i David Bradley’nin ise Gepetto Usta’yı seslendireceğini bildiğimiz yapımın kadrosu iyice şekillenmeye başladı.

Netflix’in yaptığı açıklamaya göre, henüz hangi karakterleri seslendireceklerini bilmesek de Tilda Swinton, Cate Blanchett ve Christoph Waltz gibi ağır toplar da filmde yer alacak. Gepetto Usta’nın ellerinde şekil bulmuş ahşap kukla Pinocchio’nun gerçek bir çocuk olmayı düşlediği klasiğin stop-motion olarak çekilmekte olan Guillermo del Toro versiyonu, diktatör Mussolini’nin faşist yönetiminin hüküm sürdüğü 1930’lar İtalya’sının karanlığında geçecek.

Guillermo del Toro aslında şu anda kadrosu yıldızlarla dolu bir başka projesi olan Nightmare Alley filminin prodüksiyonu ile de uğraşmakta. Pinocchio filmi hakkında böylesine inanılmaz ekibi ve oyuncu kadrosunu bir araya getirmek için oldukça uzun bir zaman harcadıklarını belirten yönetmen, “Ekibimizin büyük tutkuyla çalıştığı bu animasyonun, bu klasik hikâyenin tamamen yepyeni anlatımıyla  ideal bir orta yolu bulduğu inancındayız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ufukta görünen tek Pinocchio yapımı Guillermo del Toro’nunki değil. Bu senenin başında Disney, yönetmen Robert Zemeckis ile Pinocchio filmi için anlaşmıştı. Filmde Gepetto usta rolünü Tom Hanks’ in canlandırabileceği ihtimali de hâlâ gündemde.

Yazı: Biçem Kaya