“Almanya’dan Yepyeni Filmler”, İstanbul Modern’de

Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle bu yıl onuncu kez düzenlenecek Almanya’dan Yepyeni Filmler gösterimleri bugün başlıyor. 11 Kasım’a dek sürecek gösterimlerin bu seneki teması “On Yıllar”.

Bu sene seçkide yer verilen yeni filmler, 1920’lerden bu yana uzanan bir tarihsel süreç çıkarıyor. Kurmaca filmlerin ve belgesellerin yer aldığı programda birçok dikkat çekici yapım gösterilecek. Bu sene Berlinale’de Altın Ayı için yarışan ve Alman Film Ödülleri’nde tam 7 dalda zafer yaşayan Quiberon’da 3 Gün (3 Tage in Quiberon), programın açılış filmi olacak. Nazi döneminde Almanya’da çekilen propaganda filmlerinin bir analizi olan Hitler’in Hollywood’u (Hitlers Hollywood) da Almanya’dan Yepyeni Filmler programının merak uyandıran filmlerinden biri. Ayrıca filmin yönetmeni Rüdiger Suchsland’ın bugün ve 3 Kasım’da gerçekleşecek gösterimlerin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacağını da belirtelim.

hitlers-hollywood_93_6522898

Program kapsamında bugün ayrıca aynı zamanda sinema yazarı olan Rüdiger Suchsland ile sinema yazarları Müge Turan ve Engin Ertan, Alman sinemasının son 10 yılını masaya yatıran bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşi 19.00’da başlıyor.

Seçkinin bizce kaçırılmaması gereken filmlerinden bir diğeri de Philipp Jedicke’nin yönettiği Çeneni Kapa ve Piyano Çal (Shut Up and Play the Piano). 2000’lerde Almanya’ya yerleşen pek sevdiğimiz Kanadalı müzisyen ve besteci Chilly Gonzales’i konu eden belgeselde Jarvis Cocker ve Feist gibi isimlerle yapılmış röportajlar bulunuyor.

ceneni-kapa-ve-piyano-cal_93_6510738
Almanya’dan Yepyeni Filmler programının tamamına buradan göz atabilirsiniz.