Berlinale Panorama’da Türkiye yapımı iki filme ödül

Bu yıl 10-20 Şubat’ta düzenlenen 72. Berlin Film Festivali’nde ödüller Berlinale Palast Sineması’ndaki törenle sahiplerini bulmuş; Ana Yarışma ve Encounters’ın kazananları duyurulmuştu. Yan bölümlerden Panorama’nın seyirci ödüllerine uzanan yapımları geçtiğimiz günlerde belli oldu. Ödül listesinde hem Cem Kaya’nın merakla beklenen belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm hem de Maryna Er Gorbach’ın Türkiye ve Ukrayna ortak yapımı son filmi Klondike var.

KURMACA

Panorama Seyirci Ödülü – Birinci: Baqyt/Happiness – Yön. Askar Uzabayev 

Panorama Seyirci Ödülü – İkinci: KlondikeYön. Maryna Er Gorbach

Panorama Seyirci Ödülü – Üçüncü: Fogaréu – Yön. Flávia Neves 

BELGESEL

Panorama Seyirci Ödülü – Birinci: Aşk, Mark ve Ölüm – Yön. Cem Kaya 

Panorama Seyirci Ödülü – İkinci: Nel mio nome/Into My Name – Yön. Nicolò Bassetti 

Panorama Seyirci Ödülü – Üçüncü: Myanmar DiariesYön. The Myanmar Film Collective

Klondike

Panorama Seyirci Ödülü’nün kurmaca dalında birincisi olan Aşk, Mark ve Ölüm; 60’lardan itibaren Almanya’ya gelen Türkiyeli vatandaşların zaman içinde oluşturduğu müzik kültürü üzerinden göçün tarihini araştırıyor ve bu esnada Derdiyoklar’dan Yüksel Özkasap’a, Muhabbet’ten Cem Karaca’ya birçok müzisyeni yakın plana alıyor. Cem Kaya ile belgesel üzerine yapacağımız röportaj da yakında buralarda olacak. 

Geçtiğimiz Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Dramatik Yarışma bölümü Yönetmen Ödülü’ne uzanan Klondike, yine Berlinale’de kazandığı Ekümenik Jüri Ödülü’nün ardından Panorama’dan da eli boş dönmedi. Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadını merkezine alan film; anlatısını, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’te, Ukrayna’da düşürülmesi üzerinden inşa ediyor.