Spor dünyasının konuşulmayanlarını eşeleyen belgesel serisi: “Untold”

Tarihin en önemli spor olaylarının perde arkasında neler olduğunu gün yüzüne çıkaracak belgesel serisi Untold’un ilk fragmanı paylaşıldı. Yaklaşık 80 dakikalık 5 bölümden oluşacak yapım, prömiyerini 10 Ağustos’ta Netflix’te yapacak.

Untold, bokstan basketbola farklı dallardan, tarihe iz bırakmış kimi spor olaylarına dair sorulmamış sorulara cevap arıyor. Yaşananlara ışık tutmak için belge niteliğinde arşiv görüntüleri ve daha önce yayımlanmamış röportajlar kullanılacak. İlk fragman hemen şurada.

Untold’un ilk bölümü 19 Kasım 2004’te Indiana Pacers – Detroit Pistons maçında yaşanan, “Malice at the Palace” olarak anılan, NBA tarihinin gerilim dozu en yüksek kavgasını konu alıyor. 2. bölüm ise madde bağımlılığı ve aile içi sorunlarıyla gündeme gelen boksör Christy Martin’in hikâyesine odaklanmakta. Ardından, Olimpiyat altın madalyalı dekatloncu Caitlyn Jenner’ın trans kimliği nedeniyle verdiği mücadeleye bir bakış sunuluyor. 4. bölüm Crime and Penalties, bir FBI soruşturmasının odak noktası hâline gelen hokey takımı Trashers’ın takım içi bağlarını inceliyor. Son bölüm ise yıldız tenisçi Mardy Fish’in kaygı bozukluğunun kariyeri üzerindeki etkilerini sorguluyor.

Untold’un yapımcılığını prömiyerini 2018’de Sundance’te gerçekleştiren, Netflix kataloğuna eklenmesiyle büyük sükse yaratan Wild Wild Country’nin yaratıcıları Chapman Way ile Maclain Way üstleniyor. İkili aynı zamanda serinin 2 bölümünü de yönetmiş.

Untold bölümlerinin yayın planı şöyle:

UNTOLD: Malice at the Palace, 10 Ağustos 2021 – Yön: Floyd Russ
UNTOLD: Deal with the Devil, 17 Ağustos 2021 – Yön: Laura Brownson
UNTOLD: Caitlyn Jenner, 24 Ağustos 2021 – Yön: Crystal Moselle
UNTOLD: Crime and Penalties, 31 Ağustos 2021 – Yön: Chapman Way ve Maclain Way
UNTOLD: Breaking Point, 7 Eylül 2021 – Yön: Chapman Way ve Maclain Way

Yazı: Nursema Gür