Alt-J hakkında pek bilinmeyenler

İngiliz grup Alt-J, Zorlu PSM’nin PSM Loves Summer konserleri kapsamında 15 Haziran’da İstanbul’da çalacak. Arctic Monkeys, DIIV, Placebo derken heyecan veren konserlere bir yenisi daha eklenmişken, Şubat 2022’de yeni bir albüm yayımlayacak Alt-J hakkında pek bilinmeyenleri derledik.

Grubun ismi az kalsın bir sembol olacakmış

Klavyede Alt ve J tuşlarına bastığınız zaman karşınıza delta sembolü çıkıyor: ∆. Bunu farkeden grubun ilk kadrosundan Gwil Sainsbury, grup ismi olarak da ∆ sembolünü düşünmüş. Diğer grup üyelerinin isimlerinin telaffuz edilebilen bir şey olması konusunda diretmesinin ardından, ekip ismini Alt-J olarak belirlemiş. Önceden Al-Jazeera’nın haber sunucusundan esinlenerek Daljit Dhaliwal ve sonrasında da FILMS isimlerini kullanan grup sonradan üçüncü denemesinde Alt-J’e ulaşabilmiş.

”Matilda” şarkısındaki otobüs sesini duydunuz mu?

Alt-J’in ilk albümü An Awesome Wave’in kayıtlarının yapıldığı stüdyonun ses yalıtımı yeteri kadar kuvvetli olmadığı için stüdyo dışından sesler de kimi zaman kayıtlara dâhil olmuş. ”Matilda” şarkısının birinci dakikasını geçtikten sonra duyulan, bir otobüsün fren yapma sesi de bunlardan biri. Grup üyeleri söz konusu sesi sevip bilinçli olarak şarkıda kullanmış.

Leon - Matilda
Alt-J ve Leon tutkusu

Luc Besson’un klasik filmi Leonda Natalie Portman’ın canlandırdığı Mathilda karakteri, Alt-J’in ilk albümü An Awesome Wave‘in aynı isimli hit şarkısı için ilham kaynağı olmuş. İlk olarak 12 yaşındayken izlediğini söyleyen solisti Joe Newman, filmi aslında hakkında bütün bir albüm yapacak kadar sevdiğini belirtmiş. Grubun albümlerine girmemiş “Leon” diye bir şarkısı da var. “Nara” parçası da başka bir sinematik işe, Blue Is The Warmest Color’a göndermeler taşıyor.

Mühim fotoğrafçılara saygılarla

Alt-J birçok şarkısında geçmişten önemli figürlere selam çakıyor. İki ayrı albümden iki parçada da çıkış noktaları efsanevi fotoğraf sanatçılarıydı. İlk albümün Bant Mag. favorisi şarkısı “Taro”da Gerda Taro ve Robert Capa’yı anan grup, iki sanatçının da işleri başında ölmesi üzerinden tematik ortaklık kurmuş. 2017 tarihli Relaxer albümündeki “Deadcrush” parçası da ilhamını grup üyelerinin hayran olduğu, hayatını kaybetmiş kadınlardan alıyor. Her bir kıta, başka birine adanmış. Açılış kıtasında, Joe Newman’ın favorisi, Elizabeth “Lee” Miller ve dişlerine methiyeler diziliyor.

alt-j ve miley cyrus
Miley Cyrus’un favorisi

Miley Cyrus ve Alt-J arasındaki bağlar, şaşırtıcı bir şekilde oldukça kuvvetli. Müzikal olarak birbirlerinden uzak dünyalardan gelseler de bir şekilde karşılıklı sızıntılar yapmışlar üretimlerinde. Alt-J’in ikini albümü This Is All Yours’un çıkış şarkısı “Hunger of the Pine”da Miley Cyrus’un “I’m a female rebel” sözleri sample olarak kullanılıyor, hatta şarkıda en çok duyduğumuz ses bu. Grubun büyük hayranı olduğunu söyleyen Cyrus da Bangerz turnesindeki konserlerinde performans öncesi gösterilen bir videoda Alt-J’in “Fitzpleasure” şarkısını kullanmıştı.