Altın Gün’ün bu coğrafyanın geçmişine saygı duruşu: “On”

Türk halk ve Anadolu rock müziğinin efsaneleşmiş, nesilden nesile yolculuk etmiş şarkılarını lezzetli yorumlarıyla yeniden düzenleyen Altın Gün’ün yeni albümü, 30 Mart’tan itibaren dijital platformlarda ve satış noktalarında yerini aldı.

Gitar, saz, bas, klavye, perküsyon ve davuldan oluşan çalgı portföyü ve güçlü vokalleriyle dinleyicisini paralel bir geçmişe götüren altılı, On isimli ilk albümünde özgün cover çalışmalarına yer veriyor.

On, Orhan Gencebay tarafından bestelenen, Erkin Koray, Neşe Karaböcek gibi büyük isimlerin yorumlarıyla dinleyici kitlesini genişleten “Goca Dünya”, Ankara yöresine ait bir türkü olan ve sonralarında Hülya Süer ve Yıldız Tilbe gibi güçlü yorumcular tarafından seslendirilmiş “Şeker Oğlan”, Ürgüp yöresinde yaşamış ve efsaneleşmiş Cemal’in talihsiz ölümünü anlatan Erkin Koray tarafından da seslendirilerek psikedelik bir tını kazanan “Cemalim” gibi on şarkının cover’larından oluşuyor.

İlk single’ları “Goca Dünya”dan sonra dinleyici kitlesini genişleten ve ismini hem ülke hem de dünya genelinde duyurmayı başaran Altın Gün, yeni albümüyle repertuvarını daha da genişleterek dinleyicisini uzun soluklu bir yolculuğa çıkarıyor.

Henüz albümü dinleme şansınız olmadıysa buradan dinleyebilir, günlük rutininize ritmik bir ara verebilirsiniz.

Yazı: Gizem Kayar