Ne dinlesek: Mdou Moctar, Altın Gün, Marianne Faithfull ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI

TEKLİ: Mdou Moctar – Tala Tannam

(Matador Records)

Tuaregli müzisyen Mdou Moctar, geçtiğimiz sonbaharda Matador Records’la anlaştığını ve yeni albümünün yolda olduğunu duyurmuştu. 21 Mayıs’ta kavuşacağımız Afrique Victime albümünün ikinci teklisi, dinginleştirici bir etkiye sahip.

EP: BbyMutha – Muthaleficent 2
(Bağımsız)

Geride kalan dört yıla onlarca EP sığdırdıktan ve SoundCloud’da bir efsaneye dönüştükten sonra 2020’de 25 şarkılık bir ilk albüm yayımlamıştı deneysel hip hop müzisyeni BbyMutha. Albümün ardından da “Artık usandım, müziği bırakıyorum” demişti. Neyse ki bırakmamış. Yedi şarkılık yeni EP’sinden çıkamıyoruz.

ALBÜM: Blanck Mass – In Ferneaux
(Sacred Bones)

Benjamin John Power’dan beyin hücrelerini fosforlu renklere bulayan 20 dakikalık iki serüven. Modüler synthesizer’ın sunduğu geniş imkânlarla her albümünde farklı bir doğrultuda ilerleyen Blanck Mass, bu kez solo kariyerinin ilk yıllarına yaklaşan soyut bir estetik benimsemiş.

TEKLİ: Japanese Breakfast  – Be Sweet
(Dead Oceans)

4 Haziran’da yayımlanacak Jubilee isimli albümün ilk teklisi. 80’lerin synth müziklerine göz kırpan Japanese Breakfast’ın önceki parçalarına kıyasla daha renkli bir havada ilerleyen şarkının video klibini de Zauner çekmiş.

EP: Çıkıntı – Entropist Lehçe
(Mevzu Records)

Tekinsiz hip hop meraklısı kulaklar bu EP’yi ıskalamasın. Çıkıntı’nın filtresiz ama muğlak hikâyelerine karanlık atmosferler eşlik ediyor. 10 dakikaya yayılan 4 şarkı, hareketli bir gecenin ardından nefes nefese eve döndürüyor.

ALBÜM: Nick Cave & Warren Ellis – CARNAGE
(Goliath Enterprises)

Ghosteen’in dramatik hattından devam ediyor Nick Cave ve Warren Ellis. Sürpriz bir şekilde yayımlanan CARNAGE, yalnızlığa alıştırdığımız bünyelere sesleniyor. İçine bir tutam Grinderman damarı sızmış “Old Time” favorilerimizden.

ALBÜM: Altın Gün – Yol
(Glitterbeat)

Altın Gün’ün Anadolu pop rüzgârı esmeye devam ediyor. Üçüncü albüm, önceki çalışmalara nazaran farklı yaklaşımların belirgin olduğu coverlardan oluşmakta. Her an Brezilya sahillerinde ya da bir John Carpenter filminde bulabilirsiniz kendinizi.

EP: Kübra Uzun – Koli Kanonu
([alt]records)

LGBTİ+ hakları aktivisti, şarkıcı, söz yazarı, DJ ve performans sanatçısı Kübra Uzun, bir Mozart bestesini lubunca yorumladı. Acapella’yla açılan EP’de Fosil, Jtamul, Mx. Sür, Çiçek Çocuk’tan remiksler ve Kuman imzalı da bir outro şarkısı var.

TEKLİ: Evdeki Saat – Hiç Uyanmasam
(Bağımsız)

“Uzunlar” ve “Kötü Zamanlar” gibi şarkılarıyla 2020’nin adından en çok söz ettiren yerli müzisyenlerinden biri olan Evdeki Saat’in yeni yıldaki ilk teklisi, bir alternatif pop çalışması. Parçanın Mali Ergin yönetmenliğinde çekilmiş bir klibinde tek kişilik Evdeki Saat orkestrasını evde dinliyoruz.

TEKLİ: Marianne Faithfull – She Walks in Beauty (feat. Warren Ellis)
(Panta Rei)

2018 tarihli Negative Capability’nin ardından,  Marianne Faithfull’un Warren Ellis iş birliğiyle hazırladığı yeni albüm 30 Nisan’da yayımlanıyor. İsmi Lord Byron’ın She Walks in Beauty şiirinden gelen albüm, 19. yüzyıl romantik dönem şairlerinin şiirlerinden ilham alıyor. İlk tekli olarak da albüme ismini veren açılış şarkısı paylaşıldı.

ALBÜM: Melike Şahin – Merhem
(Diva Bebe Records / Gülbaba Records)

Melike Şahin’in, 2017’de “Bi’ fırlatsam”ı dinlediğimizden beri yolunu gözlediğimiz ilk albümü. Merhem, “Al bir nefes çek göğsümden” diyen;kısa ve atmosferik şarkı “Serim”le açılıyor ve Melike Şahin’in iç dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor.

EP: Birkan Nasuhoğlu – Tanrı Türkü Dinliyor
(GTR Müzik)

İki türkü yorumu bir de yeni şarkıdan oluşan Tanrı Türkü Dinliyor, canlı performans videoları eşliğinde yayımlandı. Klipler, Ali Kanıbelli yönetmenliğinde Kadıköy’deki All Saints kilisesinde çekilmiş.