Ne dinlesek: Foo Fighters, Ólafur Arnalds, Kylie Minogue, Y Bülbül ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

ALBÜM: Tunng – Tunng Presents… Dead Club
(Full Time Hobby)

Ölümü mesele edinen müzikler her zaman karanlık tınlamak zorunda değil. Tunng, yeri geldiğinde güldürüp, yeri geldiğinde düşündürerek bunu ispatlıyor.

ALBÜM:  Ólafur Arnalds – some kind of peace
(Decca Music Group Limited)

İzlandalı müzisyenden, sakin ve dokunaklı kompozisyonlarla dolu kırk dakikalık bir yolculuk. Yumuşak tınıların hüküm sürdüğü albüm, âdeta bir his haritası niteliğinde.

TEKLİ: Emiladil – Moyra
(M4NM)

Herkestam üyesi Emiladil’den atmosferik bir şarkı. “Moyra”, karanlık ve nemli bir odadan boşluğa süzülüyor. Karanlık atmosferi ve gittikçe artan tansiyonuyla tesiri uzun süren bir kayıt.

ALBÜM: Heather Trost – Petrichor
(Third Man Records)

Yağmurdan sonraki kokuyu tanımlayan Petrichor ismiyle 7 parçalık albümünün hissiyatını özetleyen Trost, Jeremy Barnes ile yarattıkları folk duosu A Hawk and Hacksaw’ı geride bırakıp, Balkanlardan kendi iç dünyasına doğru psikedelik bir serüvene atılmış.

ALBÜM: Neil Young & Crazy Horse – Return to Greendale (Live)
(Reprise Records)

Son yıllarda yeni üretimlerinin yanı sıra arşivden kayıtları da gün yüzüne çıkarmayı alışkanlık edinen Neil Young’ın 2003 turnesinde Toronto’da kaydedilmiş bir konser albümü. Greendale’deki parçaların çalındığı kayda eşlikçi olarak albümün hazırlık sürecini konu eden bir belgesel ve bir konser filmi de yolda. 

TEKLİ: Foo Fighters – Shame Shame
(Roswell Records)

25 yılı geride bırakan Foo Fighters’ın enerjisinden bir şey yitirmediğinin ispatı. Grubun yeni albümünü müjdeleyen “Shame Shame”, dingin bir açılışın ardından tempo artırarak, özlediğimiz Foo rock’n’roll’unun sinyallerini veriyor. Video klibin yönetmeni de Paula Kudacki.

ALBÜM: Busta Rhymes – Extinction Level Event 2: The Wrath Of God (Reloaded)
(The Conglomerate Entertainment)

Busta Rhymes sekiz yılın ardından sindirmesi hiç de kolay olmayan 22 şarkılık bir albümle geri döndü. 30 Ekim’de yayımlanan The Wrath of God, 1998 tarihli Extinction Level Event albümünün devamı niteliğinde. Hızını alamayan Busta, albümün çıkışından birkaç gün sonra (biri Eminem düeti olan) 4 parça daha ekleyerek bir genişletilmiş versiyon da paylaştı. Chris Rock, Mariah Carey, Rick Ross, Anderson .Paak ve dahası, Busta’nın yeni albümünde karşımıza çıkan isimlerden birkaçı.

ALBÜM: Y Bülbül – Fever
(Pingipung)

İçine tüpsüz dalmanın tüm duyuları kıpırdatan bir deneyime dönüştüğü 6 parçalık bir albüm Fever. 50 yıl öncesinin ses kâşiflerine selam duruyor ama kendi geçmişini ve deneyimlerini işin içine katmayı da ihmal etmiyor.

TEKLİ: Özgün Semerci – Olamazdım / Kaygı
(LU Records)

Banjosunu bırakıp gitarını eline alan Özgün Semerci’den nakaratsız iki parça. Bilinç akışı gibi ilerleyen, kaçışa övgüler dizen parçaların prodüksiyonunda Evden Uzakta ile tanıdığımız Kerem Brumend’in imzası var.

TEKLİ: Coco Reilly – Oh Oh My My
(Golden Wheel)

Los Angeles çıkışlı müzisyenin yalın country tınıları içeren şarkısı, dinleyen için düşünsel bir deneyime evriliyor. Müzisyenin 2017’den bu yana beklenen ilk solo albümünde yer alacak parça, kendi kalbinin ve zihninin içinde sıkışıp kalanlara el uzatıyor. 

TEKLİ: System Of A Down – Protect the Land / Genocidal Humanoidz
(Columbia Records)

System Of A Down, 15 yıllık sessizliğini ülkesi Ermenistan’ın Azerbaycan’la yaşadığı savaş krizinin ardından bozmaya karar verdi. Grup üyeleri geçtiğimiz yıl farklı politik görüşleriyle gündeme gelse de solist Serj Tankian, “şimdi birlik zamanı” diyerek güçlerini birleştirdiklerini söylüyor.

TEKLİ: Soft Analog – Yansımalar
(BBI Music Co.)

Ankaralı synth-pop grubu, sıra dışılığı kovalamaya devam ediyor. Yalnızlıktan dünyaya uzanan şarkı, güçlü metaforlarıyla kulaklarda sağlam bir iz bırakıyor.

TEKLİ: Björk & The Hamrahlid Choir – Cosmogony
(One Little Independent Records)

Björk’ün 2011 tarihli Biophilia albümünden “Cosmogony” şarkısının a capella versiyonu. İzlandalı Hamrahlid Choir eşliğinde kaydedilen parça, koronun 4 Aralık’ta yayımlanacak Come and Be Joyful albümünde yer alacak.

TEKLİ: The Raveonettes – Snowstorm
(Best Dies Records)

Danimarka’nın indie ikilisi The Raveonettes’in tam da kış havasına uygun teklisi. “Snowstorm”, Hawaii esintili bir Noel şarkısı.

ALBÜM: Kylie Minogue – DISCO
(BMG)

İçinden geçtiğimiz karanlık günlere biraz Kylie Minogue ışıltısı katalım mı?  16 şarkılık on beşinci albüm, özlediğimiz disko havasına bir geri dönüş ve salgın sürecinde ev stüdyosunda kaydedilmiş. Nerede olursanız olun en kıvrak figürlerinizi hak ediyor. 

TEKLİ: Bather – Phantom Guilt
(Unsigned Records)

Ohio çıkışlı alternatif metal grubu Bather’ın 27 Kasım’da yayımlanacak EP’sinden ilk tekli. Solist Josh Richter’ın terapistinden gelen “Sanki yaşadığın için özür dileme ihtiyacı duyuyorsun” yorumundan hareketle yazılan şarkının, paslanmış boyun kaslarınızı harekete geçireceğine şüphe yok.

TEKLİ: CHAI – Plastic Love
(Sub Pop)

Japon pop punk dörtlüsü, Mariya Takeuchi’nin ve City Pop müziğinin en bilindik parçalarından “Plastic Love”ı yeniden yorumladı. HA Rİ KA!

TEKLİ: Quakers & Radioactivists – Radiola
(Stones Throw)

Geoff Barrow, DJ Katalyst ve Stuart Matthews üçlüsünden oluşan deneysel hip hop kolektifi Quakers, sekiz yıllık sessizliğinin ardından 2020’ye yeni üretimleriyle iz bırakmaya devam ediyor. Eylülde 50 şarkılık bir beattape yayımlayan ekip, 13 Kasım’da bu yılki ikinci albümü The Next Wave’i paylaşacak. İştah açıcı “Radiola”, funk tandanslı bir spoken word güzelliği.

ALBÜM: Adulkt Life – Book of Curses
(What’s Your Rupture?)

Huggy Bear ve Male Bonding elemanlarının yeni grubu! Şairane bir art-punk albümü. 10 parça, 25 dakika. Chris Rowley’nin kes-biç yaparak oluşturduğu şarkı sözlerine yüksek tansiyonlu kompozisyonlarla hayat veren grubun ilk albümü, 90’lar yeraltı sahnesine kaçış bileti gibi.

TEKLİ: Yard Act – Peanuts
(Zen FC)

“Fixed Upper” isimli tekliyle dikkatimizi çeken Yard Act’in son işi oldukça heyecan verici. Bir öykü gibi başlayıp kaotikleşen sözleriyle içine çeken “Peanuts” derinlikli bir dinleyiş vaat ediyor.

TEKLİ: KATYA feat. Alaska Thunderfuck – Come In Brazil
(Bağımsız)

RuPaul’s Drag Race’in geçmiş sezonlarında izlediğimiz KATYA ve Alaska’nın can alıcı düeti. Alaska’nın fısıltıları, KATYA’nın Portekizce nakaratı ve Mama Ru’ya selam çakan sözleriyle, ev partilerinin yıldız şarkısı olmaya aday. 5 şarkılık KATYA EP’si Vampire Fitness da 13 Kasım Cuma günü yayında.

TEKLİ: Jónsi & Robyn – Salt Licorice (Thomas Gold Remix)
(KRUNK)

Jónsi’nin Shiver albümünde yer alan Robyn düetine Alman DJ Thomas Gold’un yaptığı remiks. Yüksek enerjili bir alternatif pop şarkısı olan “Salt Licorice”, tavizsiz bir banger’a dönüşmüş.

TEKLİ: Accept – Too Mean To Die
(Nuclear Blast)

1976’da Almanya’da kurulan heavy metal grubu Accept, 2021’in ilk günlerinde diskografisinin 16. stüdyo albümünü yayımlayacak. Andy Sneap prodüktörlüğünde kaydedilen albüme ismini veren parça, grubun özünden bir şey kaybetmediğini kanıtlıyor.

EP: Guaraci – Na Selva 
(Tropical Twista Records)

Tropik dans tınılarına gönül vermiş Brezilyalı etiket Tropical Twista’dan üç şarkılık kozmik seyahat. São Paulo’da yaşayan prodüktör Pedro Guedes’in solo projesi Guaraci, üretim sürecinde şekiller, semboller ve renkleri seslere dönüştürüyor ve ortaya zamanlar ve coğrafyalar arasında dolaşan prodüksiyonlar çıkıyor.

TEKLİ: Vincent Baykal Ada – Gölgeler
(GTR Müzik)

Sapan grubuyla tanıdığımız Vincent Bakyal Ada’nın, 2020 başında start verdiği solo kariyerinin beşinci teklisi. Türkçe sözlü ilk solo şarkısı olan “Gölgeler”; çocukluk yıllarının biriktirdiklerine, geçmişe ve yapılan tercihlerin etkilerine ilişkin melankolik bir şarkı.

TEKLİ: Hayley Mary – The Chain
(I OH YOU)

Avustralyalı indie rock grubu The Jezabels’in kurucularından Hayley Mary’nin, pandeminin dünyayı ele geçirdiği günlerde yazdığı şarkısı. Turne planlarının iptal olmasının ardından kendi enerjisini yükseltmek için eline gitarını almasıyla ortaya çıkan “The Chain”in harika klibini Tyson Perkins, Sydney’deki Elizabeth Bay House’ta çekmiş.

EP: Dummy – EP2
(Born Yesterday Records):

Melankolik, yumuşak ama ışıltılı seslerle bezeli bir EP. Grubun sonik arayışları ve özgün sesleri, ileride yapacaklarına dair merakımızı iyice artırmakta. Dummy’yi takibe alın!

ALBÜM: Ennio Morricone – Morricone Segreto
(Decca Records)

Lui per lei, Stark System, L’automobile, Mio caro assassino gibi filmler için bestelenmiş fakat daha önce yayımlanmamış şarkıları derleyen Morricone Segreto’nun basın bülteninde, maestronun karanlık, psikedelik ve gizli taraflarının belgelendiği vurgusu yapılmakta.

Yazı: Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan, Naz Başaran