Yeni Alvvays klibi bir video oyunu tadında

Yazı: İklim Özergün

2017’den beri süregelen sessizliğini üçüncü uzunçaları Blue Rev ile bozan Toronto çıkışlı alternatif pop grubu Alvvays “Many Mirros” şarkısı için eğlenceli mi eğlenceli bir klip hazırladı. 

Stardew Valley video oyununun hayranı olduğunu söyleyen grup üyeleri “Many Mirrors” klibi için oyununun geliştiricisi Eric Barone ile güçlerini birleştirmiş. Birlikte dikkat çekici ve yaratıcı bir iş ortaya çıkarmışlar doğrusu. 90’ların video oyunlarını andıran klibin kendine özgü bir dokusu var. Kırılan bir yıldınız iki parçasıyla ayrılıp kendi yollarına giden ve farklı maceralar yaşayan iki animasyon karakterinin yeniden aynı yıldızın yanında birleşmelerini izliyoruz. 

Eric Barone, klip hakkında şunları söylüyor: 

“Alvvays gibi havalı bir gruptan her gün e-mail almıyorum. Onların Stardew Valley hayranı olduklarını öğrendiğimde, bu gerçek bir onur gibi geldi. Albümün tamamı harika ama ‘Many Mirrors’ şarkısının beni gerçekten etkileyen saf, maceracı, enerji dolu bir tarafı var. Bu duyguyu aldım ve zihnimde görsel bir dünya yaratmak için kullandım… Sonunda bu video ortaya çıktı. Yaparken çok eğlendim. Grubun hikâyesine küçük bir katkı sağlayabildiğim için gerçekten mutluyum!”

Blue Rev’e dair

Yazı: Elif Öz

Geçtiğimiz sene albüm kaydı için yeniden toplanan grup, iki albüm arasını bu kadar uzun tutmayı planlamamış olsa da araya hırsızlık, sel, grubun dağılması ve pandemi gibi vakalar girmiş. Dönüşleri ise (klişe tabirle) muhteşem oldu. Kendi müzikal yelpazelerini genişletirken power-pop ve shoegaze gibi janrları hem ne kadar iyi icra edebildiklerini gösteriyor hem de çok boyutlu bir hâle getirmeyi başarıyor. Kat kat gitarlar, kırık bir kalp, grubun imza synth yürüyüşleri ve shoegaze esintilerini tatlı ve sıcak bir yere çekebilme kabiliyetleriyle hem kendileri hem pop dünyası için önemli bir işe imza atmış Alvvays.