Yeni Andrew Haigh filmine iştah kabartan bir oyuncu kadrosu

LGBTİ+ sinemasının iki şahaneliği Weekend ve Greek Pete’in yanı sıra 45 Years ve Lean on Pete gibi kalburüstü işleriyle de ne kadar eşsiz bir yetenek olduğunu her defasında kanıtlayan Andrew Haigh; ömrü kısa süren HBO dizisi Looking’in ardından, Colin Farrell ve Jack O’Connell başrollü mini dizi The North Water’ı filmografisine eklemişti son olarak. Sinemaya beş yıllık bir mola vermiş olsa da anlaşılan arayı daha fazla açmayacak, rüya gibi bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdiği yeni projesi Strangers ile iddialı bir dönüş yapacak.

Sherlock’taki Moriarty performansının ardından Fleabag’deki rahip rolüyle internetin sevgilisi hâline gelen Andrew Scott, Normal People sonrası kariyer basamaklarını adım adım tırmanan Paul Mescal, The Crown ile adını geniş kitlelere duyurup iki Emmy ödülünü hânesine yazdıran Claire Foy ve çocuk yaşlarda tanınmasına sebep Billy Elliot’tan (2000) bu yana Birleşik Krallık’ın en popüler yeteneklerinden olan Jamie Bell, ismini Strangers künyesine yazdıran oyuncular arasında.

Andrew Haigh son iki filminde yaptığı gibi yine bir uyarlama senaryoyu hayata geçiriyor, bu seferki kaynak materyal ise Japon yazar Taichi Yamada’nın kaleminden çıkmış aynı isimli kitap. İthaki Yayınları tarafından, Nilay Çalşimşek çevirisi ve Yabancılarla Bir Yaz ismiyle Türkçeye de kazandırılmış olan roman; kentsel yabancılaşmayı tekinsizlikle harmanlaması ve olay örgüsünden ziyade düşünsel süreçlere, karakterlerin duygu dünyasına eğilmesiyle biliniyor. Bu açıdan Haigh sinemasıyla uyum sağlayacağını öngörmek mümkün.

Kitabın aksine Strangers filminde Tokyo değil, Londra mesken tutulacak ve senarist Adam’ın (Scott) gizemli komşusu Harry (Mescal) ile tanışmasının ardından gelişen süreç takip edilecek. İkisi yakınlaştıkça Adam, 30 yıl önce trajik bir kazada ölen ve anılarından silinmeyen ebeveynlerinin (Foy ve Bell) yaşıyor olduğunu; üstelik öldükleri günle aynı yaşta göründüklerini keşfedecek.

Çekimleri devam eden Strangers’ın vizyon tarihi henüz netleşmiş değil.