Andy Kaufman hakkında bir belgesel daha

1984’te henüz 35 yaşında hayatını kaybeden ve eğlence dünyasının en büyük efsanelerinden birine dönüşen Andy Kaufman hakkında yeni bir belgesel hazırlanıyor. Yaratıcı ekip tek kelimeyle harika.

Gece kulüplerindeki şovları ve etkileyici taklitleriyle adını duyurduktan sonra 70’lerde Laurie Anderson’la hazırladıkları performanslar ve Saturday Night Live ile start alan televizyon kariyeriyle bilinen Andy Kaufman, absürt mizahı ve sadece izleyiciyi değil rol arkadaşlarını bile zorlayan şakalarıyla hatırlanıyor. Muhtemelen en çok da Taxi dizisinin Latka karakterini canlandırarak hafızalarda. Dizinin finalinden bir sene sonra akciğer kanseri nedeniyle hayatını yitiren Andy Kaufman, ölümüyle ilgili de tuhaf bir hikâyeye sahip. Zira çevresindekiler ve sevenleri, Kaufman’ın öldüğüne inanmadı, bunun bir şaka olduğu konusunda hemfikir olundu. Olaylar o kadar büyüdü ki hayatını kaybettiğini kanıtlamak üzere ölüm belgeleri kamuoyuyla paylaşıldı. Yine de Andy Kaufman efsanesinin spot ışıklarından uzaklaşmak için bu senaryoyu uyguladığına inananlar, ölümünün 30. yıl dönümünde “Evine yeniden hoş geldin Andy” sloganıyla bir parti bile düzenledi. Hâlâ hayatta olduğunu ve Albuquerque’de yaşadığını iddia edenler mevcut.

andy kaufman

Zamanının ötesinde bir mizah anlayışına sahip bu figürü merceğe alan birçok sinematik yapım ve belgesel çekildi elbette. Akıllara Jim Carrey’nin efsaneyi canlandırdığı 1999 yapımı Man on the Moon ve filmin çekimlerindeki metot oyunculuk deneyimini masaya yatırdığı Jim & Andy: The Great Beyond geliyor tabii ki ilk olarak. 

Henüz ismi açıklanmayan yeni Andy Kaufman belgeselinin yönetmeni, Weed Wars ve The Mind of a Chef gibi belgesel serilerini çeken Alex Braverman. Projenin baş yapımcısı, Anthony Bourdain belgeseli Roadrunner ile tanınan Morgan Neville. Yapımcılar arasında Josh ve Benny Safdie’nin kurucusu olduğu Elara Pictures ve kendi hayatı da belgesellere konu olmuş müzik prodüktörü Rick Rubin var.

Belgesel için netleşmiş bir prömiyer tarihi henüz bulunmuyor.