Blondie’nin Küba günleri: “Vivir en la Habana”

Blondie, 2019’da Küba Kültür Bakanlığı tarafından lokal müzisyenlerle birlikte konserler vermek üzere davet edilmişti. New York new wave sahnesinin meşhur grubunun kurucularından Chris Stein, bu daveti 40 yıllık hayalinin gerçekleşmesi olarak tanımlıyor. Blondie: Vivir en la Habana isimli belgesel Debbie Harry ve ekibinin Küba macerasını konu ediyor. 

Video, performans ve heykel işleriyle tanınan Rob Roth’un yönetmenliğini üstlendiği belgesel, prömiyerini haziran ayında İngiltere’deki Sheffield Doc Fest’te yapacak. Ardından festival rotasında aynı ay içinde gösterileceği New York’un meşhur Tribeca Festival’ı da var. 

Harry, Stein ve davulcu Clem Burke’ün anlatıcılığını üstlendiği Blondie: Vivir en la Habana, ilk başta yalnızca performanslara odaklanacak bir kısa film olarak düşünülmüş. Fakat grubun Küba ziyaretinde buradaki müzisyenlerle birlikte şarkılarına yeni bir pencereden bakmasıyla ilgi çekici materyaller artmış ve proje bir uzun metraja dönüşmüş. Yönetmen; geçmiş ve bugünün şairane bir yansımasını yaratmak adına hem 8 mm ve 16 mm film kameraları hem de dijital teknikler kullanmış. 

Kurgu aşamasında da filmi üç bölüme ayırmış: Su, Ateş ve Hava. Grubun bu deneyimini detaylı şekilde ekrana taşıyacak belgeselde Havana’nın ünlü salonu Teatro Mella’da iki gece gerçekleşen performansların yanı sıra Küba’nın müzik ve kültür dünyasına da bakış sunulacak gibi görünüyor.

Blondie’nin Küba konserlerinde ülkenin köklü disco rock grubu Sintesis’le birlikte David Torrens ve Alain Perez de sahne aldı. 50 saniyeye yüzlerce kare sığdıran ilk fragman da merak kabartıyor.

Küba’da çalan ilk Amerikalı rock grubu: Audioslave

ABD’nin uzun yıllar müzisyenlerine Küba’da çalmak konusunda uyguladığı ambargoya karşı çıkan ilk gruplardan biri Audioslave olmuştu. Chris Cornell ve Rage Against The Machine üyelerinden oluşan Audioslave, tüm bürokratik engellere rağmen 6 Mayıs 2005’te Küba’da ücretsiz bir konser vermiş ve 70 bin kişilik bir kalabalığa çalmıştı. 

Ekibin bu tarihi performansı, grup üyelerinin Küba’daki müzisyenler ve öğrencilerle birlikte çaldığı seanslardan kayıtlar ve Küba – ABD hattındaki gerilimin geçmişine dair detaylarla birlikte, aynı yıl yayımlanan bir DVD’de derlenmişti. Hemen her Audioslave konserinde olduğu gibi Rage Against The Machine ve Soundgarden klasiklerinin de çalındığı iki buçuk saatlik performansın tamamı YouTube’dan izlenebilir.

Sonbaharda Blondie çizgi romanı 

Blondie’nin ihtişamlı kariyerinin ilk yıllarına odaklanacak bir çizgi roman da yolda. Z2 Comics tarafından yayımlanacak Blondie: Against the Odds, Amanda Conner ve Jimmy Palmiotti tarafından yazılmış. İkili, DC Comics’in Harley Quinn serisini de birlikte kaleme alıyor. Çizgi roman, grubun Manhattan’daki yeraltı kulüplerinde başlayan serüveninin 70’lerin sonunda zirveye ulaştığı dönemini konu edecek. Yazar Palmiotti de o zamanlar büyük bir Blondie hayranı olarak bu yükselişi yakından takip etmiş: “Her anlamda ‘mükemmel’ hayrandım. Müziği seviyordum, plak bağımlısıydım ve gruba dair her ne varsa hepsini toplamıştım.” Bunun Conner ve kendisi için bir tutku projesi olduğunun altını çizen Palmiotti, grubun kültürel mirasının hakkını vermek için çok çabaladıklarını da belirtiyor.

Against the Odds’da 1974-1982 aralığını masaya yatıran biyografik anlatının yanı sıra 10 klasik Blondie parçasına getirilmiş sanatsal yorumlamalar da olacak. Çizimleri John McCree tarafından yapılan kitabın kapak görseli de hemen aşağıda.