Kırmızı Şemsiye Derneği’nden “Pandemide Seks İşçileri” belgeseli

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, pandemi sürecinin seks işçileri üzerindeki etkilerini anlatan Pandemide Seks İşçileri adlı yeni belgesel projesinin fragmanını yayımladı.

Pandemi, meslek ve cinsiyet esaslı ayrımcılıktan hâlihazırda muzdarip olan seks işçilerinin en temel insan haklarını iyice bozguna uğrattı. Türkiye’deki seks işçilerinin rutin olarak çektiği zorluklara COVID-19 merceğiyle bakan belgesel, seks işçiliğinin bir meslek olarak tanınması ve seks işçilerine yönelik ayrımcı dil ve tutumlarla mücadele edilmesini amaçlıyor. Aynı zamanda ırk, cinsiyet, sınıf, statü vesaire tanımayan virüsün adaleti ile, sistemdeki sosyo-ekonomik eşitsizliğin ironik ilişkisi hakkında düşündürüyor.

Ayşe Adanalı ve Volkan Işıl’ın yönetmenliğini üstlendiği Pandemide Seks İşçileri, önümüzdeki günlerde derneğin YouTube hesabında yayınlanacak. Belgeselin tanıtım metni ve fragmanı hemen aşağıda.

“Seks işçileri, işlerini çoğunlukla bir meslek olarak tanımayan hukuk sistemi, kriminalizasyon, önyargılar ve toplumsal cinsiyete dayalı ve/veya meslek temelli ayrımcılık pratikleri nedeniyle toplumun kırılgan kesimleri arasında yer alıyor. Her zaman olduğu gibi pandemi benzeri toplumsal kriz anlarında da geleneksel koruma mekanizmalarına erişimde güçlük çeken seks işçilerinin sosyal güvence ve hizmetlere erişimi sağlanmalı, seks işçiliği bir meslek olarak tanınmalı ve seks işçilerine yönelik ayrımcı dil ve tutumlarla mücadele edilmelidir. Seks işçilerinin hakları insan haklarıdır.”

Yazı: Cansu Çubukçu