Bağımsız sinemanın veteranları Abel Ferrara ile Ethan Hawke buluştu: “Zeros and Ones”

80’lerden bu yana kışkırtıcı tonlar ve neo-noir paletleri ile örülü filmografisini genişleten Abel Ferrara, Ethan Hawke ile en son 2008 tarihli Chelsea on the Rocks için bir araya gelmişti. Aradan yıllar geçti ve Ferrara’nın verimli üretim süreci boyunca, şaşırtıcı şekilde hiç karşılaşmadılar. Ta ki Locarno Film Festivali’nde prömiyerini yapan Zeros and Ones çekilene kadar. Üstelik Ferrara bu filmle festivalin “En İyi Yönetmen” ödülüne de uzanmış oldu.

Provoke edici sinema anlayışıyla tanınan yönetmen, kapanmada ilk iş; küresel salgını hem büyüleyici hem de sinir bozucu şekillerde kullanan bir yapım için kolları sıvamış. Patlamalar, askerler, silahlar, casus kameralar, bol ayak sesleri ile bezeli bir anlatı inşa etmiş. Söylentilere göre başlarda Hawke’ın dahi, genel ve belli belirsiz kimi terimler dışında filmde neler olup bittiğine dair fikri yokmuş.

“Partizanları, iş birlikçileri ve kuşatma altındaki şehri ile bir casusluk işi”

Geçtiğimiz günlerde önümüze düşen 2 tanıtım, izleyeceklerimize dair kimi ipuçları veriyor. Yakın gelecekte geçiyor gibi görünen filmin evreninde, pandemiye benzer şartlar nedeniyle kimi önlemler alınmış fakat neyle mücadele ettikleri tam olarak tanımlanmıyor. 

Sinopsise göre Zeros and Ones öyküsünü, kıyametvari bir kuşatma sonrasında konumlandırıyor. Baş karakter JJ’in Vatikan’ın gölgesinin hissedildiği, karanlık bir dünyadaki korku, paranoya ve nihai bir umutla çevrili yolculuğunu takip ediyoruz. Şafak sökene kadar tarih ve gelecek arasındaki savaş devam ediyor.

Zeros and Ones kadrosunda yer alan diğer isimler Cristina Chiriac (Ferrara’nın partneri), Phil Neilson, Valerio Mastandrea, Dounia Sichov, Korlan Madi, Mahmut Sifa Erkaya, Anna Ferrara (Ferrara’nın kızı). Görüntüler Sean Price Williams’dan (Good Time), müzikler ise Joe Delia’nın ellerinden çıkma.

Yönetmen cephesini çevreleyen diğer işler

Yakın zamanda Deep Focus podcast’inde Willem Dafoe’nun başrolde olduğu hipnotik gerilim filmi Siberia (2019) hakkında konuşan yönetmen için şu açıkmış: Dafoe’yu buzlu, izole, çorak bir arazide; soyut bir yalnızlık düzlemiyle buluşturmak. Sürreel bir dile sahip yapım, geçtiğimiz yıl Berlinale’de seyirciyle buluşmuştu. Bu süreci kayıt altına alan Ferrara, salondan sokağa taştığı Sportin’ Life’ı hazırlamıştı.

Ferrara ayrıca Shia LaBeouf’un başrolünde olduğu, İtalyan aziz Padre Pio’nun gençlik yıllarına odaklanan bir uzun metraj hazırlığında. Senaryo Maurizio Braucci (Martin Eden) ile yazılıyor ve muhtemelen düzenli işbirlikçisi Willem Dafoe da projeye dâhil olacak. Eski partneri FKA Twigs’i istismar ettiğinin ortaya çıkması ve hukuki sürecin devam etmesi nedeniyle, Shia LaBeouf isminin kafalarda soru işareti bıraktığı aşikâr.

Yazı: Esin Çalışkan