Psychic TV klasiği “Godstar”a Anika yorumu

New York merkezli bağımsız etiket Sacred Bones bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutluyor. 15 yaşına girmelerinin şerefine bir toplama albüm hazırlayan ekip, bugüne dek birlikte çalıştıkları müzisyenlerin seçilmiş parçalarını, diğer Sacred Bones sanatçılarına yorumlatarak heyecan verici bir proje için kolları sıvadı. Derlemeden taptaze bir Anika kaydı dinlemeye açıldı.

Todo Muere SBXV isimli albümden bugüne dek kimi iştah açıcı parçalar yayımlanmıştı: Orijinali David Lynch’e ait olan “Cold Wind Blowin’”e Marissa Nadler yorumu ve Zola Jesus’ın “I Can’t Stand”inin The Hunt tarafından yeniden hayal edilmiş versiyonu gibi.

Todo Muere SBXV’den paylaşılan son güzellik, pek sevgili Anika tarafından Psychic TV klasiği “Godstar” parçasına yapılan cover. Psychic TV’nin ve özellikle de Orchids albümünün hem kendisi hem insan psikolojisi üzerinde küçümsenemeyecek etkileri olduğunu ifade eden Anika, grubun kurucularından Genesis P-Orridge’in kendisi için her daim uçsuz bucaksız bir ilham kaynağı olduğunu söylüyor: “Bir gün New York sokaklarında dolaşırken Genesis’in kimsenin sanat okulunu bitirmemesi gerektiğini söylediğini hatırladım. Bu konsept hoşuma gidiyor. Belki de yarım bırakılan şeyleri bireylerin kendi yolculuklarıyla özgürce doldurmaları, herhangi bir yaratıcı süreç için alan bırakır.” 

Anika ile 11 yılın ardından kaydettiği albümü Change ve üretimini besleyen yöntemleri üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbeti, Bant Mag. No:76’da okuyabilirsiniz.

27 Mayıs’ta yayımlanacak Todo Muere SBXV’de bir de Anika parçasına yapılmış yorum dinleyeceğiz. Föllakzoid üyesi Domingæ, son albüme ismini veren parçayı coverlamış. Kapak görseli ve şarkı listesinin tamamı aşağıda görülebilir.

Todo Muere SBXV

Boris – Funnel of Love (SQÜRL)
Anika – Godstar (Psychic TV)
The Hunt – I Can’t Stand (Zola Jesus)
Constant Smiles – Spells (Jenny Hval)
Dean Hurley – Our Day Will Come (Mort Garson)
Domingæ – Change (Anika)
Thou, Mizmor, and Emma Ruth Rundle – Night (Zola Jesus)
Hilary Woods – In Heaven (David Lynch)
Institute – Boys at School (SPELLLING)
Marissa Nadler – Cold Wind Blowin’ (David Lynch)
The Holydrug Couple – Coca Cola Blues (Psychic Ills)

Yazı: Asena Büyük