Animasyon evreninde adidas

Geçtiğimiz haftalarda Super Bowl için Quavo eşliğinde hayata geçirilen animasyon serisi Only In Atlanta’yla yankı uyandıran adidas, animasyon aleminin hiç de yabancısı değil. Geçtiğimiz yıllarda farklı turnuvalar, organizasyonlar, sporcular ya da modeller için üç bandını çizgilerle buluşan adidas’ın akıllarda yer etmiş beş animasyon kampanyasını hatırlıyoruz.

adidas Reactive Content 2018 Copa90 ve adidas’ın animasyon ekibi Grizzle’la geçtiğimiz yıl yaptığı iş birliği neticesinde günümüz futbolunun önde gelen figürlerinin animasyonda hayat bulduğu bir seri hayata geçirildi. Uruguaylı golcü Luis Suarez’i bir pilot, Fransız forvet Karim Benzema’yı bir kral ya da Mısırlı yıldız Mohamed Salah’ı bir savaşçı olarak gördüğümüz animasyon serisinde, maçlardan alınmış canlı görüntülerin çizgilere evrilmesiyle özgün bir estetik yakalanmış.

#allinformurray İskoç tenisçi Andy Murray’nin kariyerindeki ilk Wimbledon zaferinin bir hafta öncesinde hazırlanan #allinformurray kapsamındaki videolar, özellikle o yıllarda epey ilgi gören Vine platformu için hazırlanmıştı. Murray’nin adidas takımı içinde ve etrafı renklerle çevrili şekilde etrafa savurduğu tenis topları, çizgi kırılmalarına ve büyük patlamalara sebep oluyor. #allinformurray kampanyasının İskoç rakete kariyerinin en prestijli zaferi konusunda itici bir güç olduğu aşikar.

Donald Glover / Feels Like Summer adidas’ın yakın geçmişte yeni iş birlikleri için anlaştığı Donald Glover, gerek Childish Gambino mahlasıyla yaptığı müzikler ve sansasyon yaratan klipleri, gerek de ödüllü dizisi Atlanta’yla son yılların en üretken isimlerinden biri. Glover’ın şimdiye dek birçok farklı alana yayılmış yaratıcılığı adidas ortaklığıyla nasıl sonuçlar verecek merak konusu. Donald Glover ve adidas iş birliğini duyuran kısa animasyon, sadeliğiyle etkiliyor ve bizi neler beklediğine dair merak uyandırıyor. Bu videonun ardından paylaşılan Childish Gambino klibi “Feels Like Summer” da adeta bir devam filmi gibi kurgulanmış.

Impossible Is Nothing – Lionel Messi Lionel Messi’nin daha sonra kitaplara konu olacak hayat hikâyesini 2007 yılında çöp adamlarla anlatmıştı adidas. “Impossible Is Nothing” mesajını içinde barındıran en destansı hikâyelerden biri olan Arjantinli futbolcunun sağlık sorunlarını aşarak dünyanın en büyüklerinden biri halini almasını Messi’nin anlatımıyla dinlediğimiz reklam filmi, yayınlandığı dönem büyük yankı uyandırmıştı.

Scooby Doo & David Beckham 2004 yılında yayınlanan ve kısa sürede büyük yankı uyandıran reklam, dönemin İngiltere Milli Takım kaptanı David Beckham’ı çizgi alemin en sevilen karakterlerinden Scooby Doo ile aynı evrende kesiştiriyordu. İlk başta şövalye kostümü içinde gizemli bir hortlak olarak görülen Becks, kendi sesiyle yer aldığı reklam filmi hakkında “Çocuklarımın da hayranı olduğu efsanevi bir çizgi filme dahil olma fikri heyecan vericiydi.” yorumunu yapıyor.