Anlaşılan o ki Sacha Baron Cohen gizlice yeni “Borat” filmini çekiyor

Geçen ay sosyal medyada yer alan bazı iddialara göre Sacha Baron Cohen, Los Angeles’ta yeni bir film için çekimler yapmaktaydı. 

Videoda Cohen’in Borat filmindeki karakterine bürünmüş olduğu görülüyor ve bu konu bir süredir merak uyandırıyor. Nitekim Collider’da çıkan özel habere göre Borat’ın devam filminin çekimlerinin yapıldığı doğrulandı. Filmin konusu hakkında henüz net bir bilgi olmasa da anlaşıldığı üzere yeni filmde Borat artık az tanınmış Kazak bir gazeteci değil. Ünü arttığı için kılık değiştirerek röportajlar yapıyor. Kimileri bu durumu “Cohen kılığına girmiş Borat’ı canlandıran Cohen” şeklinde yorumluyor. Başka kaynaklarda da bu filmde Trump’ın yanı sıra, Epstein vakası, COVID-19 salgını, Trump’ın başkan yardımcısı Mike Pence ve yine Trump’ın ekibinde yer alan  Rudy Giuliani gibi isimleri de unutmadan bir eleştiri seçkisi sunacağını öne sürüyor. Hatta film ABD Başkanlık seçimlerinden önce piyasaya sürülecektir belki. Dolayısıyla vizyon tarihi yakın olabilir. Ama ne Cohen’den ne de Borat’ın yapımcılarından bu olası yapım ile ilgili sorulara bir yanıt gelmedi.

Bilindiği gibi Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan, 2006’da vizyona girmişti ve sonraları Brüno (2009) ve Dictator (2012) gibi Borat’a benzer toplum ve siyaset eleştirileri sunan Cohen filmlerin önünü açmıştı. Sacha Baron Cohen ise en son bu yaz kılık değiştirerek aşırı sağcıların “March for Our Rights 3” isimli toplantılarının arasına karıştı, sahneye çıkarak şarkı söyledi. Sosyal medyaya sızan görüntülerden sonra hayranları Cohen’i kostümünden ve sesinden tanıdı, beyaz ırkçı ekibin toplantısındaki bu Cohen protestosunun internette yayılmasını sağladı. Toplantıya katılanların tepkisini toplayan bu eylemi sebebiyle güvenlik görevlilerince toplantı alanından uzaklaştırıldı. Ancak kimi iddialara göre olay burada bitmiyor. Cohen alandan çıkarıldıktan sonra bir süre önce neler olduğunu araştıran gazetecilerin çekim ekibinden birinin kılığına girerek röportajı kayda alıyor. Cohen’in bu eylemi 2018 yılında bir röportaj serisi olarak çekilen Who is America? ile “Amerikan vatanseverliğini” mercek altına aldığı yapımını akıllara getiriyor.

Yazı: Biçem Kaya