Peaky Blinders dünyasından Anna Calvi şarkıları

İngiliz müzisyen Anna Calvi, son albümü Hunter’ı 2018’de yayımlamıştı. Sonraki süreçte bir remiks derlemesi paylaşan Calvi, yeni üretimlerini Peaky Blinders dizisi ekseninde devam ettirdi.

Besteci olarak katıldığı 5. sezonla hit dizinin sonik dünyasını şekillendiren Anna Calvi, Peaky Blinders jeneriği için Nick Cave’in “Red Right Hand”ini de yorumlamıştı. İki sezondur diziye besteler ve coverlar yapmaya devam eden Anna Calvi, Peaky Blinders için 2019’dan bu yana kaydettiği şarkılardan dördünü Domino etiketiyle bir EP’de buluşturdu.

6 Mayıs’ta yayımlanan Tommy EP’si, ismini Cillian Murphy’nin canlandırdığı karakterden alıyor elbette. Dört parçadan ikisi, orijinal Anna Calvi besteleri olan “Ain’t No Grave” ve “Burning Down.” Koleksiyonu iki cover tamamlıyor: Jenerikten aşina olduğumuz “Red Right Hand” ve Bob Dylan’ın “All The Tired Horses”ı. 

3 Nisan günü yayımlanan 6. sezon final bölümüyle ekranlara veda eden Peaky Blinders dizisinin odak noktasında Tommy Shelby karakterinin psikolojisi olduğunu söylemiş İngiliz müzisyen. İdeal bir anti-kahraman olarak tanımladığı karakterle kurduğu ilişkiyi şu şekilde özetlemiş:  “Yıllardır Tommy Shelby’nin zihnindeyim. Bu EP ona yazılmış bir aşk mektubu ve bu ikonik diziye veda etme şeklim.”

Son Peaky Blinders sezonuna şarkılarıyla katkı verenler arasında Thom Yorke da var. Dizinin finali için kaydedilen “5.17” ve “That’s How Horses Are” isimli iki parça buradan dinlenebilir.