Antoine Fuqua, 2008’in Broadway şampiyonu “Cat On A Hot Tin Roof”u uyarlıyor

Training Day, Southpaw ve The Magnificent Seven gibi filmlerin yönetmeni Antoine Fuqua, Tennessee Williams’ın Cat On A Hot Tin Roof‘unu tamamı Siyah oyunculardan oluşan bir kadroyla sinemaya uyarlıyor. Planlanan film bu sefer oyunun 2008’de çıkan Broadway versiyonuna dayanacak. Oyunun yapımcıları Stephen C. Byrd ve Alia Jones-Harvey; Fuqua’nın filminde de aynı görevi üstlenecek.

Cat On A Hot Tin Roof‘un 2008’deki Broadway yorumu, tamamen Siyah oyuncu ve yapımcı kadrosuyla tarihî bir başarı yakalamış ve 19 hafta boyunca oyunun her gösteriminin biletleri tükenmiş; sahnelendiği sezonun gişe performansı en yüksek oyunu olmuştu.  

Fuqua’nın projesinin oyuncu kadrosu henüz belli olmasa da filmde Tennessee Williams’ın oyununun klasikleşmiş unsurlarının ve yeni hikâye örgülerinin bir araya geleceği olası. 

Fuqua geçtiğimiz yıl HBO için What’s My Name: Muhammad Ali belgeselinin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi. Bunun yanında 2021’in ekim ayında çıkması beklenen bilim kurgu filmi Infinity‘nin de yönetmen koltuğunda. Başrollerde Mark Wahlberg ve Dylan O’Brien var.

Cat On A Hot Tin Roof‘un prodüksiyonuna ise ne zaman başlanacağı ile ilgili henüz resmî bir açıklama yok. 

Cat On A Hot Tin Roof hakkında

20. yüzyıl ABD’sinin en popüler oyun yazarlarından Tennessee Williams’ın 1955 yılında Three Players of a Summer Game isimli kısa öyküsünden uyarladığı oyun, yazarın en ünlü işlerinden. Varlıklı bir pamuk üreticisi olan Big Daddy Pollitt’in Mississippi Deltası’ndaki plantasyon evinde geçen oyun, ev sahibinin yakın akrabalarıyla olan ilişkisini konu ediyor. New York’ta gösterime girdiği yıl Pulitzer Ödülü kazanan oyun; aldatma, çöküş, cinsel istek ve ölüm gibi konular etrafında geziniyor. 

1958’de başrolde Elizabeth Taylor’la sinemaya uyarlanan Cat On A Hot Tin Roof, sonraki yıllarda çeşitli televizyon uyarlamaları ve bir Bollywood filmine de ilham oldu. 1974-2008 aralığında dört farklı Broadway prodüksiyonuyla uyarlanan ünlü oyun, 2018’de Kızgın Damdaki Kedi ismiyle Serkan Salihoğlu yönetmenliğinde sahneye taşınmıştı. Kadroda Sezin Akbaşoğulları, Tuğrul Tülek ve Ayten Uncuoğlu gibi isimler vardı.

Yazı: Aslı Cangöz