Anton Corbijn, Thurston Moore ve nicesinin katılacağı IST. Festival 3-5 Haziran'da

ISTANBUL’74 tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk uluslararası sanat ve kültür festivali IST. Festival, bu yıl 3-5 Haziran tarihlerinde sanatseverlerle buluşuyor!

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana aralarında Zaha Hadid, Tilda Swinton, Kirsten Dunst, Courtney Love, Ferzan Özpetek, Sam Taylor-Wood ve Zülfü Livaneli gibi sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarındaki dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen yaratıcı isimlerini ağırlayan festival bu yıl da son sürat devam ediyor.

Festivalin bu seneki teması “Sanat ve Kültürde Estetiğin Değeri ve Deneyimlenmesi” olarak belirlenmiş. Festival, sanatçıları, eserlerini ve izleyiciyi bir araya getirerek, sanat ve kültürde estetiğin önemini, felsefe sözlüğüne 18. Yüzyılda giriş yapan estetik kavramının sanat felsefesindeki yerini tartışmaya açıyor.  

3 gün boyunca herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’da ağırlayarak; hem Türkiye’yi uluslarası sanat dünyasının radarına sokuyor, hem de katılımcılara istisnai bir deneyim sunuyor. Üç güne yayılan programlar, herkese açık ve ücretsiz panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergilere katılma fırsatı sunarken; sanatsal işbirlikleri ve performansları  bire bir tecrübe etme imkanı sağlıyor.

Festivalin bu seneki konukları arasında efsanevi fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn, Fendi modaevinin 3. kuşak temsilcisi Silvia Fendi, Yves Saint Laurent’ın yeni kreatif direktörü Anthony Vaccarello, Dazed dergisinin yaratıcısı Jefferson Hack, ödüllü mimar David Adjaye, sanatçı Jean-Charles de Castelbajac,  indie filmlerin vazgeçilmez oyuncusu Parker Posey, çağdaş sanatçı Robert Montgomery, aktör Rupert Friend, 25 Magazine’ in kurucusu ve model Anja Rubik, Serra Yılmaz ve Barbaros Altuğ gibi isimler var.

Kapanışı ise 5 Haziran günü Konstrukt eşliğinde Soho House Istanbul’da vereceği konserle, Sonic Youth’un kurucularından Thurston Moore yapacak.