Sevmeye ve kusurlarımıza dair bir Arcade Fire şarkısı

Arcade Fire, yıllardır beklenen albümüyle kısa süre içinde buluşacağımızın sinyallerini geçtiğimiz ay paylaştığı tekli “The Lightning I, II” ile vermişti. Yoldaki albüm WE’den ikinci tadımlık da “Unconditional I (Lookout Kid)” ismiyle yayında.

YouTube’da Polaroid bir fotoğraf eşliğinde paylaşılan parça, düzeni bozulan bir dünyada bile sevmeye devam ederek güçlenmeyi hatırlamak hakkında. Pandeminin getirmiş olduğu izole hayat ve düzenin organik bağları unutmaya zorlaması bir biçimde Arcade Fire ekibine ilham olmuş. Tüm kusurlarımızla birbirimize ihtiyacımız olduğunu; ruhumuza, bedenimize, zihnimize ve kalbimize güvenerek yaşamaya devam etmek gerektiğini hatırlatmak istemişler. 

Albüm kapağında bir insan gözüne odaklamış fotoğraf dikkat çekiyor. Yaklaşan albüm “WE” ve “I” olarak iki bölüme ayrılmış. Arcade Fire, göz bebeğinin içine odaklanarak sonsuz uzay boşluğunu andıran karanlıkla; bedenin dünyayı algılama biçiminde dahi var olan kolektif gücü bu görselle zihinlere serpiştirmiş. Albümün beslendiği hikâye de aslında bu görselle sembolik olarak örtüşmekte: Pandemi boyunca, kapanmanın bir getirisi olarak kolektif hislerden ve birlikte yaşamanın getirisi olan organik bağlardan kopmak; her şey normale dönmeye başladığındaysa “ben” olmayı bırakıp “biz” olmayı hatırlamak. 

6 Mayıs’ta Columbia Records etiketiyle yayımlanacak olan WE, 2017 tarihli Everything Now’u takip ediyor. New Orleans, El Paso ve Mount Desert Island’da kaydedilen albümün prodüksiyonundan ise Nigel Godrich ile ekip üyeleri Win Butler ve Régine Chassagne sorumlu. 

2020’den beri birçok şarkı biriktirdiklerini ve birden fazla albüm için hazır olduklarını söyleyen Kanadalı ekip, The Suburbs’ün 10. yılı kutlanırken popüler bir uyku ve meditasyon uygulaması olan Headspace için “Memories of the Age of Anxiety” isimli 45 dakikalık bir kayıt paylaşmıştı.

Yazı: Asena Büyük