Arctic Monkeys ve ilk teklisine dair pek bilmedikleriniz

Geçtiğimiz günlerde Arctic Monkeys davulcusu Matt Helders, BBC’nin 5 Live Breakfast radyo programında yeni albümün kayıtlarının neredeyse bittiğini ve albümün 2022 yazında yayımlanacağını açıklamıştı. Önümüzdeki yaz başlayacak Avrupa turnesinin takvimini de paylaşan grubu 9-10 Ağustos’ta Zorlu PSM sahnesinde canlı canlı dinleyeceğiz.

Arctic Monkeys, 2002’de Sheffield’da kurulmuştu. Buna göre grubun önümüzdeki yıl resmen 20 yaşına girecek olmasını bahane edip, çıkardıkları ilk tekli “I Bet You Look Good on the Dancefloor”un ardındakileri bir hatırlayalım istedik.

AM (2013) albümüyle ciddi bir dönüşüm dönemine giren grubun lideri Alex Turner, bu dönemde eski şarkılarla arasında koyduğu mesafeden sıkça bahsetmiş olsa da 2011’de NME’ye verdiği röportajda “‘I Bet You Look Good on the Dancefloor’u çalmadığı bir zamanı asla hayal edemeyeceğini” söylemişti.

Grubu spot ışıklarının altına taşıyan ve uzun yolculuğunu başlatan tekli hakkında pek bilmedikleriniz…

The Old Grey Whistle Test göndermesi

70’ler ve 80’lerdeki birçok anaakım müzik programının aksine canlı performanslara yer vermiş The Old Grey Whistle Test, İngiltere’de fazlasıyla klasikleşmiş bir program. 2005’te Prefix dergisine verdikleri röportajda, grup üyeleri programın DVD’lerini izlemekten hep zevk aldıklarını, “I Bet You Look Good On The Dancefloor” klibinin programla aynı havada olmasını istediklerini anlatmış. Ekip, programın çekiminde kullanılan ekipmanları bulup şarkıyı klip için canlı çalmış. Başlarda, programın ünlü sunucusu Bob Harris’e ulaşmayı bile düşündüklerini söyleyen grup elemanları, videonun künyesi dâhil birçok detayı bu programınkilere benzetmişler.

Grubun Duran Duran takıntısı 

Şarkıdaki “You name isn’t Rio, but I don’t care for sand” sözleri, Duran Duran’in “Rio” şarkısına doğrudan bir atıf. Turner, parçanın “Her name is Rio and she dances on the sand” dizesiyle oynayarak, şarkının esas kızına onu asla tavlayamayacağını ima ediyor. Bu, Turner’ın yaptığı tek Duran Duran referansı değil; bir sonraki albümleri Favourite Worst Nightmare’in teklisi “Teddy Picker”daki “Save it for the morning after” dizesiyle de grubun “Save A Prayer” şarkısına işaret etmişti. Tüm bunlarla birlikte, Matt Helders’ın 2008’de, ünlü new wave grubunun Red Carpet Massacre (2007) albümünden “Skin Divers” parçasına yaptığı bir remiks de söz konusu. 

Coverlar

Şarkı, Arctic Monkeys’in en çok coverlanmış bestelerinden biri. Şu ana kadar “I Bet You Look Good On The Dancefloor”u Sugababes, The Vines ve Xylaroo gibi birçok grup ve müzisyenden dinledik. Ayrıca Sir Tom Jones parçayı, Aerosmith gitaristi Joe Perry ile birlikte 2007’de Wembley Stadyumu’nda düzenlenen Concert for Diana etkinliğinde çalmıştı.

2012 Londra Olimpiyatları Açılış Töreni performansı

Arctic Monkeys ilk büyük hiti olan bu şarkıyı 2012 Londra Olimpiyatları Açılış Töreni’nde çalmıştı. Tabii ki milyonlarca kişinin aynı anda takip ettiği törendeki performansın ardından, şarkı 7 yılın ardından yeniden listelerin zirvesine dönmüştü. Brian May, Frank Turner, Jessie J, Muse, Dizzee Rascal ve Paul McCartney’nin de sahne aldığı seremonide The Beatles’ın “Come Together”ını da Arctic Monkeys yorumuyla dinlemiştik. 

Alan Wilder şarkıyı onaylamıyor

Eski Depeche Mode üyesi Alan Wilder, yayımlandığı günlerde hemen her radyoda ve mekânda çalan şarkının mastering’ini “berbat” bulmuş. 2008’de Side-Line dergisine değişen müzik teknolojileri ekseninde popüler müzik kalitesinin ne denli düştüğünden dem vurduğu Music For The Masses- I Think Not başlıklı açık mektubunda grubun sound’unu şöyle yermiş:

“Gerçek heyecan; ritim, ton, perde ve geniş bir dinamik yelpazesindeki çeşitlilikten gelir ve bu da karşılığında alan ve sıcaklık sağlar. Bu  günümüz popüler müziğinin büyük kısmında bulamayacağınız bir şey. Eğer bir örnek istiyorsanız, duyabileceğiniz en inceliksiz, en tek yönlü gürültü bombardımanı için Arctic Monkeys’in ‘I Bet You Look Good on the Dancefloor’ şarkısını dinleyin.”

Yazı: Zeynep Naz Günsal