Aretha Franklin efsanesine bir saygı duruşu: "Respect"

Ray, La Vie En Rose, Bohemian Rhapsody, Shine, Judy… Bu filmlerin iki büyük ortak özelliği var: ünlü bir müzisyenin hayatını beyaz perdeye taşımak ve başrol oyuncusuna Oscar ödülü kazandırmak. Aralarında yer almaya aday, iddialı bir projenin ayak sesleri duyuluyor. Soul müziğin kraliçesi Aretha Franklin’in hayatını anlatan Respect, iştah açıcı bir fragmanla heyecan dozumuzu yükseltti.

İkonik şarkıcıya hayat veren isim ise, Dreamgirls filmindeki performansıyla 2007’de “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında ödülleri süpüren Jennifer Hudson. Son olarak, eleştirmenlerce yerden yere vurulan müzikal uyarlama Cats’te izlediğimiz Hudson, bir önceki projesini unutturacağa benziyor. Hudson’ın yaşamında Aretha Franklin’in özel bir yeri bulunuyor: 16 yıl önce, kariyerini başlatan American Idol yarışmasının seçmelerine, Franklin şarkısı “Share Your Love With Me” ile katılmıştı. İkilinin zamanla arkadaş olduğunu, hatta Franklin’in cenaze töreninde Hudson’ın sahne aldığını belirtelim.

İsmini aynı adlı Franklin şarkısından alan Respect; sanatçının kilisede gospel müzik söyleyerek başladığı kariyerini, 1967’de Atlantic Records’la anlaşmasını, bir efsane haline geldiği süreci ve aktivizmle dolu yaşamını sinemaya taşıyacak. Filmde “I Never Loved a Man (The Way I Love You)”, “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”, “Chain of Fools”, “Think”, ve “I Say a Little Prayer” gibi klasikleri duyacağımıza inancımız tam.

Respect’in mutfağındakiler ise televizyon dünyasını takip edenler için tanıdık. Insecure, Jessica Jones, The Walking Dead gibi yapımlardan hatırlanabilecek Liesl Tommy yönetmen koltuğuna oturdu. Senaryoyu ise The Americans ve Fosse/Verdon’da imzası bulunan Tracey Scott Wilson kaleme aldı. Franklin’in babasını Forest Whitaker, annesini Audra McDonald, ilk eşini Marlon Wayans canlandırırken; Mary J. Blige’ı sanatçı Dinah Washington, Gilbert Glenn’i Martin Luther King Jr. rollerinde izleyeceğiz. Hayatını kaybetmeden önce Franklin’in projeye destek ve onay verdiğini de hatırlatalım. Film, 2020 bitmeden seyirciyle buluşacak.

Merakla beklediğimiz tek Aretha Franklin biyografisi Respect değil. Ünlü dehaların yaşamını ekranlara getiren Genius serisinin üçüncü sezonda Franklin’i merkeze alacağını duyurmuştuk. Başrolde Cynthia Erivo’nun yer aldığı yapım, pandemi nedeniyle prodüksiyon aşamasını tamamlayamamıştı ve yayın tarihi sonbahara ertelenmişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer