Aretha Franklin’e saygılarını sunan “Respect”in ayak sesleri

Siyah Amerika’nın ve feminist mücadelenin ikonik sesi, soul müziğin ve R&B’nin efsanevi ismi Aretha Franklin, 2018’de aramızdan ayrılmadan önce, yaşamından bilinmeyen detayları aydınlatacak biyografik bir filme yeşil ışık yakmıştı. 2020 bitmeden sinemalara teşrif etmesi beklenen yapım, pandemi mağduru projeler arasında yer alarak rötara uğramış ve geçtiğimiz ödül sezonunu pas geçmişti. Uzun süren sessizliği, gösterim tarihini de müjdeleyen detaylı bir fragman bozdu. İsmini Franklin’in meşhur hitinden alan Respect, Türkiye dâhil çeşitli ülkelerde, ağustosta vizyona girecek.

Tanıtımda sanatçının kilisede gospel müzik söyleyerek başladığı kariyerinden, 1967’de Atlantic Records’la anlaşmasından, onu bir efsane statüsüne getiren yükselişinden ve aktivizmle dolu yaşamından çeşitli anlar görüyoruz. Forest Whitaker tarafından canlandırılan C.L. Franklin, henüz çocuk yaşlardaki Aretha’nın “dahi dedikleri cinsten bir yetenek” olduğunu hissediyor. “Respect”in yazım süreci hakkındaki kimi sahnelere de ilk bakışı atıyoruz.

Şöhrete giden zorlu yol ve spot ışıkları altında deneyimledikleri de dâhil olmak üzere, Franklin’in hayatının tüm iniş çıkışlarına tanık olacağımız Respect’in mutfağındakiler, televizyon dünyasını takip edenler için pek tanıdık. Insecure, Jessica Jones, The Walking Dead gibi yapımlardan hatırlanabilecek Liesl Tommy rejisör koltuğunda. Kendisi aynı zamanda Tony Ödülleri’ne aday olmuş ilk Siyah kadın yönetmen olarak tiyatro sahnelerinde de pek meşhur. Filmin, “dünyadaki en büyük sese sahip olsa da kendi sesini bulmak için savaşan genç bir kadın” hakkında olduğunu söylüyor.

Senaryoyu ise Fosse/Verdon ve The Americans’dan anımsanabilecek Tracey Scott Wilson kaleme almış.

“Sadece bir Aretha var.”

Dreamgirls‘deki varlığıyla halihazırda bir Oscar’ı bulunan Grammy ödüllü şarkıcı Jennifer Hudson, büyük emek verdiğini söylediği Aretha oyunuyla şansını bir kez daha deneyecek. Performansı hakkında “Sadece bir Aretha var.” diyor. Hareketleri ve mimikleri taklit etmekten ziyade şarkıcının kendi üzerindeki etkilerini yansıtmaya ve yeni bir yorum getirmeye odaklanmış. Şarkıları Aretha kadar Jennifer olarak da seslendirdiğini, bir denge sağlamaya çalıştığını söylemekte.

Jennifer Hudson’ın yaşamında Aretha Franklin’in özel bir yeri bulunuyor: 16 yıl önce, kariyerini başlatan American Idol yarışmasının seçmelerine, Franklin şarkısı “Share Your Love With Me” ile katılmıştı. Üne kavuşmasının ardından da konserlerinde onun parçalarını sıklıkla seslendirdi. İkilinin zamanla arkadaş olduğunu, hatta Franklin’in cenaze töreninde Hudson’ın sahne aldığını ekleyelim.

Onu bir filmde canlandırma isteği hakkında, Franklin’in oldukça net olduğunu belirtiyor. 2006 senesinde, New York’ta buluşmuşlar; ortada bir senaryo olmadığı hâlde tanışmak istemiş. Hudson’ın Broadway’deki The Color Purple performansını görmesinin ardından ise kesin kararını şu sözlerle iletmiş: “Beni oynamanı istiyorum ama sakın kimseye söyleme!”

Oyuncu performanslarıyla Oscar’a uzanan 5 müzisyen biyografisi

Ünlü müzisyenlerin hayatını beyaz perdeye taşıyan çeşitli biyografilerin, başrollerinde yer alan isimlere Oscar getirdiği sır değil. Respect onlardan biri olabilir mi, henüz bilemiyoruz. Bahanesiyle son 20 yılda Akademi Ödülü kazanmış 5 müzisyen biyografisini, kısa kesitlerle anımsadık.

Ray (2004)

Jamie Foxx’un Ray Charles performansından bir kesit için buraya.

Walk the Line (2005)

Reese Witherspoon’un June Carter Cash performansından bir kesit için buraya.

La Môme / La Vie En Rose (2007)

Marion Cotillard’ın Edith Piaf performansından bir kesit için buraya.

Bohemian Rhapsody (2018)

Rami Malek’in Freddie Mercury performansından bir kesit için buraya.

Judy (2019)

Renée Zellweger’in Judy Garland performansından bir kesit için buraya.