Arşivden: Edebiyat ve beyaz perdenin bazı ünlü cadıları

Marvel Studios’un uzun süredir yolu gözlenen WandaVision dizisine dair yeni gelişmeler gündemde. Başrolünde Marvel sinematik evrenindeki kimi yapımlarda olduğu gibi Scarlet Witch / Wanda Maximoff rolünde Elizabeth Olsen’ı izleyeceğimiz dizinin 2020 bitmeden Disney+ platformunda yayımlanacağı kesinleşti. Söylentiler “gerçekliğin efendisi” olarak bilinen mutant cadı Scarlet Witch’i merkezine alacak dizinin noel döneminde yayına başlayacağı yönünde.

Bu vesileyle, bugüne dek çeşitli sinema filmi, kitap ve tiyatro oyunlarında karşımıza çıkmış ve akıllarda yer etmiş bazı diğer cadıları hatırlayalım. 

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran 

Zorlu PSM Mag. No: 4, 2016

THE WICKED WITCH OF THE WEST  
THE WONDERFUL WIZARD OF OZ 

L. Frank Baum’un 1900 yılında yayımlanan ve sonrasında onlarca farklı uyarlaması yapılan The Wonderful Wizard Of Oz kitabının kötü karakteri olan The Wicked Witch Of The West (Batının Kötü Cadısı), 20. yüzyıl edebiyatının en bilindik cadılarından biri. Aralarında karga, kurt ve arıların da bulunduğu çeşitli canlıları kontrol edebilen ve güçlerini bu canlılar vasıtasıyla kullanabilen cadı, kitabın ana karakteri Dorothy’deki gümüş ayakkabıları elde etmek için her şeyi yapmayı göze almıştır. Sinema filmi, animasyon, müzikal, çizgi roman gibi sayısız farklı formatta karşımıza çeşitli temsilleriyle çıkan The Wicked Witch Of The West, Scooby-Doo, The Muppets ve Tin Man gibi serilerin çeşitli bölümlerinde de görülmüştü. 

SCARLET WITCH
MARVEL 

Marvel çizgi romanlarının en popüler kadın karakterlerinden biri olan Scarlet Witch, ikiz erkek kardeşi Quicksilver’la birlikte ilk başlarda Magneto’nun kötü kardeşliğinde yer alır ve X-Men’e karşı mücadele eder. Jack Kirby ve Stan Lee ikilisinin yarattığı ve ilk olarak 1964 yılında bir X-Men çizgi romanında karşımıza çıkan Scarlet Witch’in Magneto’nun çocuğu olduğu da sonradan öğrenilir. Magneto’nun yakalandığı dönemde Avengers’a katılan Scarlet Witch, doğduğu gün bir kaos tanrısı olan Chthon tarafından dünyaya hükmedecek bir vücut olarak seçilir ve sınırları olmayan güçlere sahip olur. Marvel’ın sinematik evreninin son yıllardaki yapımlarında Elizabeth Olsen tarafından canlandırılan karakter, her şeyin şeklini değiştirebildiği gibi zamanı bükme yetilerine de sahiptir. 

AGNES NUTTER  
GOOD OMENS 

Fantastik edebiyatın iki önemli figürü Neil Gaiman ve Terry Prachett’ın birlikte yazdığı Good Omens, 1990 yılında yayımlanmış bir fantastik-komedi. Şeytan’ın oğlunun doğması ve kıyametin yaklaşmasıyla birlikte, 17. yüzyılda yaşamış bir cadı olan Agnes Nutter’ın kehanetlerinin hepsinin doğru çıktığı anlaşılır. Olayların gerçekleştiği döneme uygun olmayan bu yazıların anlaşılmazlığının üzerine, gizli güçlerle ilgilenen ve Nutter’ın uzaktan akrabası olan Anathema Device, kehanetlerde anlatılanları ortaya çıkarmaya koyulur. Kitapta anlatılanlara göre Agnes Nutter, 17. yüzyılda yaşadığı kasabadaki halk tarafından yakılarak öldürülmüştür. Yakılmadan önce vücudunun çeşitli noktalarına barut paketleri saklayan cadı, kendisinin yakılmasıyla birlikte kasabanın da kül olmasına sebep olur. 

WITCH OF THE WASTE  
HOWL’S MOVING CASTLE 

İngiliz yazar Diana Wynne Jones’un aynı isimli romanından Hayao Miyazaki tarafından anime olarak sinemaya uyarlanan Howl’s Moving Castle, Studio Ghibli’nin en popüler yapımları arasında. Kitap ve filmin kötü karakteri olan Witch Of The Waste (İsraf Cadısı), hikâyenin başlangıcından onlarca yıl önce yeryüzüne düşen bir yıldız tarafından lanetlenerek bir cadıya dönüşür. Genç ve yetenekli bir büyücü olan Howl’a saplantılı bir şekilde bağlı olan Witch Of The Waste, ona yaklaşan her kadını kendine has yöntemlerle cezalandırır. Howl’s Moving Castle’da da bu cadıyı, Sophie isimli genç bir kızı doksan yaşında yaşlı bir kadına dönüştürürken görüyoruz. 

HERMIONE GRANGER  
HARRY POTTER 

2000’lere damgasını vuran, ancak bugünlerde J.K. Rowling’in sürdürdüğü transfobik açıklamalar ve üretimler sebebiyle dünya çapında bir bir raflardan toplatılmakta olan kitap serisi Harry Potter’ın baş karakterlerinden biri olan Hermione Granger, anne ve babası dişçi olan alışılmışın dışında bir cadı. Yakın arkadaşları Harry Potter ve Ron Weasley’le atıldığı maceralarda özellikle pratik zekâsıyla ön plana çıkan Hermione, okulda da en başarılı öğrencilerden biridir. Fakat kapasitesi ve yetenekleri bazı öğretmenleri tarafından tehdit olarak görülür. Harry Potter filmlerinde Emma Watson’ın canlandırdığı Hermione’in ismi bir William Shakespeare eserinden geliyor. 

MATER SUSPIRIORUM  
SUSPIRIA 

İtalyan yönetmen Dario Argento’nun Suspiria, Inferno ve The Mother of Tears filmlerinden oluşan The Three Mothers üçlemesinin en yaşlı ve donanımlı cadısı olan Mater Suspiriorum, güçleri yüzünden 1800’lerin sonlarında Avrupa’daki birçok ülkede sürgüne yollanmıştır. Gerçek adı Helena Markos olan Mater Suspiriorum, telekinezi ve görünmezlik gibi güçlere sahiptir ve Almanya’da konumlanan bir cadılar meclisinin de kurucusudur. 1900’lerin başında kendisinin öldüğüne dair bir söylentinin dolaşmasını sağlayan ve uzun yıllar faaliyetlerini gizli bir şekilde sürdüren Mater Suspiriorum, onlarca yıl sonra aynı zamanda bir balerin olan beyaz bir cadı tarafından öldürülür. Ölümünün ardından kurucusu olduğu meclis de yok olur. 

MALEFICENT  
SLEEPING BEAUTY 

Başrolünde Angelina Jolie’yi izlediğimiz sinema uyarlamasıyla karşımıza çıkan Maleficent, özellikle Disney’in en popüler yapımlarından Sleeping Beauty’nin kötü karakteri olarak tanınan bir cadı. Grimm Kardeşler’in Sleeping Beauty romanındaki kötü karakterden yola çıkarak Marc Davis tarafından yaratılan Maleficent, inandığı bir kişi tarafından ihanete uğradıktan sonra kalbinin taşa dönüşmesiyle birlikte cadıya dönüşmüştür. Çeşitli Disney yapımları ve kitaplarda zalim ve korkutucu bir karakter olarak lanse edilen Maleficent, 2014 yılında vizyona giren ve kendisinin yakalandığı laneti konu eden filmdeyse biraz daha sempatik bir yorumlamayla karşımıza çıkmıştı.