Arşivden: “Pete & Pete’in Maceraları”

Türkiye ekranlarından (kesintili) yayınına ilk kez 1997 yılının sonunda başlayan Nickelodeon, Amerika’da ise 1 Nisan 1979 tarihinde yayına geçmişti. “Dünyanın 24 saat yayın yapan ilk ‘çocuk’ kanalına” dair anılarımızı yıl dönümünde tazelerken arşivimizden ta 2004’e gittik ve 24 dakikalık bölümleriyle ilk sezonuna 1994’te başlayan Pete ve Pete’in Maceraları’nın 10. yaşını kutladığımız bu yazıya ulaştık:

“Adventures of Pete and Pete” 10 yaşında

Yazı: Emir Özer
Bu yazı Ekim 2004 tarihli Bant No:2’de yayımlanmıştır.

Dünyanın en güçlü adamı, kafasındaki metal plakayla radyo dalgalarını çeken bir anne, depresyon sonucu işeyemeyen köpek, okyanusu dövmek, matematik hocasına annesini hatırlatan 2 sayısı, asla kim olduğu bilinmeyen ama her yaz geri gelen gizemli dondurmacı, ölümcül mimik savaşları, 5 dakika boyunca asla yeşile dönmeyen trafik lambası, Krebstar atomik acı biber sosu, portakallı Lazarus ve beyin şoku, aynı ada sahip havuç kafalı iki kardeş…

1993 yılında yaratıcıları Will McRobb ve Chris Viscardi’nin öncülüğünde bir dakikalık kısa filmler olarak gösterilen Adventure of Pete and Pete, 1994 yılı başında sürekli değişen yönetmenlerle 24 dakikalık dizi olarak ilk sezonuna başladı. Tabii biz 1997’de Nickelodeon sayesinde tanıştık. 1996 yılında Pete sezonu tamamen bitti: Herhalde iki Pete’in de yaşının ilerlemesinden dolayı dizinin çocuk dizisi olarak devam etmesine izin verilmedi. Pete ve Pete’in üzerinden 10 sene geçti ama bu uzun zamanı unutturabilecek kadar dolu bir miras bırakmayı başardılar.

Bir çocuk dizisi olmasına rağmen genellikle yetişkinlerin mizacına dokundu. Ardından çıkan “yetişkinlere çocuk dizisi” furyası hiçbir zaman bir çocuk olgunluğuna sahip olamadı. Genelde hepsi yetişkin davranan çocuklar ve bayat taklitler olarak kaldılar. Amerika’yı Amerika yapan aile yaşantısı ve çevresini bu kadar yerli yerinde veren, sürreel hafifliklerle bir sonraki bölüm için sabırsızlandıran; sapına kadar bir Amerikan harikasıydı Pete ve Pete. 97-99 yılları arasında Nickelodeon’da izleyebilenleri şanslı insanlar olarak kabul ediyorum. Amerikan dizi tarihinde yaratıcılık namına yapılmış en önemli eserlerden biri şüphesiz. Kendi içinde öyle olağan gelen ama kesinlikle tuhaf olan detaylar söz konusu ki, dizide alıp başını gitmiş hikâyeye kaptırırken ne olduğunu sadece gülerek geçiştirebiliyorsunuz: Amerikan başkanlarının yüzünden şeker yapmayı veya bir öğretmenin bacağındaki varislerden Iowa karayolları haritasının paralelliği başka hangi yaratıcı beynin aklına gelir ki. Veyahut diş macunundan elektrik süpürgesine kadar her şeyin Krebstar adlı yüce bir markaya ait olması… Kreb(Fruit) of the Loom, Krebbin (Dunkin) Donuts, can kurtarıcı koltuğu KrebStar Hydro-Thruster 2000 gibi fantastik ürünlerden, Kreb (Led) Zepplin plakları, Krebstone Memorial Hastanesi, Kreb(Fed)Ex posta şirketine kadar her şey.

Her Amerikalının sahip olduğu güzel müstakil evlerle dolu bir çevre, renkli posta kutuları, özenli bahçeler, “hey ho”ya dayalı komşuluk ilişkileri ve öğretmenlerin tuhaf hikâyeleriyle dolu okul hayatı son derece özetleyici ve çekici. En basit karakterlerin sosyal süper kahramanlar olabildiği bir dizi. Bütün hikâye henüz tam olarak yeri belli olmayan ama muhtemelen Amerika’nın kuzey batısında, Kanada sınırına dört saat koşu mesafesi uzaklıkta normal bir Amerikan kasabası gibi gözüken Wellsville’de geçiyor. Her bölümde hikâyeyi anlatan Büyük Pete’i Michael Maronna canlandırıyor. Sorumluluk almak istemeyen ama kendini Wrigley yapan tuhaflıklara, bahar aşkının dayanılmaz hafifliğine açık bırakan ve gençlik karmaşasına olgun monologlarla cevap arayan Wrigley ailenin büyük çocuğu. (Büyük Pete’i İstanbul’da gördüğünü söyleyenler olmuştu.) Bir büyük kardeş misyonunun ötesinde küçük Pete için daha çok iyi bir arkadaş konumunda. Şapkasını kafasından çıkarmayan, kolunda İspanyol güzel Petunia dövmesi olan ufak Pete (Danny Tamberelli) kendi kurallarıyla yaşayan, sert ve en yakın arkadaşı ve dünyanın en güçlü adamı olan Artie’yle kalıplaşmış sosyal kurallara karşı direnen bir çocuk: yetişkinler birliğinin korkulu rüyası.

“You’re a girl and a friend, but not my girlfriend” (“Kızsın, arkadaşımsın ama kız arkadaşım değilsin”): Ellen Josephine Hickle, Büyük Pete’in çocukluğundan beri en yakın arkadaşı. Mükemmel bir öğrenci, sağduyulu, eğlenmeye açık ama hırslı biri. Ellen’ı Alison Fanelli oynuyor. Anne Joyce Wrigley (Judy Grafe), hemen hemen her ailede olduğu gibi herkesi bir arada tutan bir denge unsuru ve bel kemiği. Küçükken geçirdiği bir ameliyat sonucu kafasına takılan metal plaka da bazı bölümlerde baş karakterlerden biri olabiliyor. Baba Don Wrigley (Hardy Rawls), temiz kalpli, biraz avanak ve diğer Amerikan babalarla yarışmayı seven başka bir Amerikan barbekü babası. Aynı zamanda yetişkinler birliğinin bir üyesi. İşiyle ilgili bir şey söylemek zor: bir bölümde golf sahasını işletiyordu.

Dünyanın en güçlü adamı Artie (Toby Huss), “yuvarlanan şimşek”le (bowling topu) olan düellosundan, kadar birçok bölümde küçük Pete’in yanında yer aldı. Her süper kahramanın bir zayıf noktası vardır, Artie’ninki de sosyalleştirilmek ve topluma faydalı bir birey olmak. Seinfeld’den Beavis and Butthead’e kadar birçok dizide konuk olarak oynadı. Michel Gondry’nin “Human Nature”ında da ufak bir rolü vardı. Nona Mecklenberg’i popüler dizi “Buffy the zıpçıktı Slayer”da Buffy’nin kardeşi rolündeki Michelle Trachtenberg oynuyor. Büyük Pete’in şakacı arkadaşı Bill Korn, her şeyi bilen, ve saf görünümüyle tümör gibi saran eşsiz insan Teddy L. Forzman (Dave Martel), daimi izci ve ninja Monica (Maris Hudson), Wayne “Super Genius” Pardue (Justin Restivo) gibi bir sürü ilginç karakter var.

Bütün bu karakterleri bir araya getiren ilginç hikâyeler neler derseniz: kendilerince uyguladıkları testler sonucu sınıf arkadaşlarının bir uzaylı olduğunu ortaya çıkarıyorlar, herkes yılbaşında zayıflamak, araba almak gibi dilekler dilerken küçük Pete dünyayı kurtarmaya çalışıyor, üretim hatası yapmayan “Denetçi 34”e hiçbir şeyin mükemmel olmadığını öğretiyorlar, küçük Pete tesadüfi olarak hayatının şarkısıyla karşılaşıyor ve bir kez duyduğu şarkıyı aramaya koyuluyor, cadılar bayramı ruhunu kurtarmaya çalışıyorlar, haftasonu tatili için kampa giden anne-babası’nın sorumluluk testinden kalıyorlar ve küçük Pete evlerini satıyor… ve daha birçokları. Hikâyelerin çoğu herkesin yaşadığı arkadaşlık, sadakat, güven, sorumluluk gibi temalar üzerine olsa da, bu iki kardeşin azılı düşmanları da var. Kâğıttan yaptığı silahlarla kâğıt-taş-makas oyununda yaşıtlarına korku saçan “Kâğıt kesiği” ve koltukaltı bezlerindeki hormonal bozukluk nedeniyle sürekli terlediği için küçük Pete’in “Koltuk altı” olarak adlandırdığı Pit Stain (Eric Kushnick) küçük Pete’in düşmanları. İlk bölümlerde üstü açık sandviçlerle, abidik gubidik çetesiyle tehditkâr tavır sergileyen moron Açık yüz, içindeki şeytanı zapt edemeyen, kurnaz ve tahammül sınırları dar olan Endless Mike Hellstrom, Büyük Pete’in azılı düşmanları. Endless Mike rolünü canlandıran, Rick Gomez, TRT’deki “Kardeşler Takımı” dizisi ve birkaç bağımsız filmde rol aldı.

Adventures of Pete and Pete’i izlenebilir kılan başka önemli bir faktör de çok önemli müzisyenlerin ve aktörlerin kendilerini bambaşka bir şekilde göstermeleri oldu. Örneğin Barton Fink, Reservoir Dogs, In the Soup, Mystery Train, Ghost World, Hudsucker Proxy gibi birçok önemli filmde yer alan Steve Buscemi, Büyük Pete’in en yakın arkadaşı Ellen’ın babası, aynı zamanda Wellsville Lisesi’in danışman öğretmeni. Hal Hartley filmlerinin değişmez isimlerinden Martin Donovan, yaya geçidi görevlisi ve Damian Young Wellsville lisesinin kaçık otobüs şoförü rolünde. 60’ların Batman’i Adam West Wellsville orta okul müdürü Schwinger’ı canlandırıyor. Rock tarihinin ekollerinden Iggy Pop, James Mecklenberg, Nona’nın babası rolünde. R.E.M.’in ön adamı Michael Stipe çamur çubuk dondurması satan paçoz bir satıcısı ve okul hademesi olarak da Sonic Youth’un ilk davulcusu Richard Edson (Stranger Than Paradise) karşımıza çıkabiliyor. Syd Straw (matematik öğretmeni), Violent Femmes’den Gordon Gano (nöbetçi öğretmen), LL Cool J, Juliana Hatfield, New York Dolls’dan David Johanson, Lucious Jackson, PBS’te haber sunucusu John McLaughlin, B52’s’un elemanı Kate Pierson, Deborah Harry gibi birçok ünlü isim tahmin edemeyeceğiniz rollerle karşınıza çıkıyor. Ayrıca dizide Polaris’e (Miracle Legion) ek olarak, Apples in Stereo, Tara Key, Lucious Jackson, Magnetic Fields, The 6ths, Syd Straw gibi birçok önemli grubun parçaları yer alıyor.

Yaratıcılar, Will McRobb ve Chris Viscardi, prodüksiyon ekibi, konuk yönetmenler Alison MacLean, Katerine Dieckman ve daha birçokları, dizinin müziklerini yapan Polaris (aslen Miracle Legion), başrol oyuncuları Michael Maronna, Danny Tamberelli, dizinin bitiminden sonra beklentilerin aksine çok da ileri gidemediler. Büyük Pete, Slackers, 40 Days 40 Nights gibi orta kalite filmlerde birkaç rol aldı. Bunun dışında eski Amerikan başkanı Clinton’un son gününü anlatan komik kısa filmde oynadı ki bu tam Büyük Pete’e göreydi. Küçük Pete de seslendirme yaptı ve Igby Goes Down adlı filmde rol aldı. Kim bilir belki de Pete kadrosu başka bir şey için bir araya gelir. Fena da olmaz.