Arşivden: Steve Gullick’in gözünden 1991 Blur Leisure turnesi

Geçtiğimiz yıllarda çeşitli etkinlik ve sergilerle İstanbul’da ağırlama şansını yakaladığımız fotoğrafçı Steve Gullick özellikle 90’larda Nirvana, Smashing Pumpkins, Björk, The Cure gibi isimlerin klasikleşmiş ve en doğal hallerini yakalayan fotoğraflarıyla tanınıyor. Birçok müzisyenle turneleri esnasında da vakit geçiren Gullick, sahne dışında çektiği portrelerle müziğin ruhunu yansıtırken kendine ait bir estetik de yaratıyor. 

Advertisement

Blur de Steve Gullick’in kamerasıyla yakaladığı isimlerden biri. Grup, ilk albümü Leisure’ı 26 Ağustos 1991 tarihinde yayımlamıştı. Ve Gullick de kamerasıyla oradaydı. Melody Maker dergisi için grubun Haziran 1991’daki Leisure turnesini fotoğrafladı. Steve Gullick’in bu turne esnasında yakaladığı kareleri kendi notlarıyla birlikte paylaşmadan önce, bugünden 29 sene öncesine uzanarak kendisinden iki soru yanıtlamasını istedik: 

Gözlerini kapatıp 1991 yılına, o turne minibüsüne döndüğünde çok özlediğini ilk hissettiğin şey nedir? 

Canlı müzik ve o benzersiz ânı hep beraber kutlamanın verdiği duygu. 

Peki asla özlemediğin şey?

Akşamdan kalmışlıklar!

Şimdi Blur’ün 1991 Leisure turnesine ışınlanma vakti!

Babylon Dergisi No: 27 / Mart – Nisan 2015 

“Blur’le 1990’lı yıllarda birçok kez çalıştım. Bu ilki olabilir.”

“Alex minibüste. Bir gece önce sahnede yaşadığı kaza sebebiyle dizinde bandaj var.”
“Damon. Minibüsü boşaltma işinden kaytarırken.”
“Damon. Bir hayranını yerken.”
“Graham ve Damon. Servislerin otoparkında egzersiz yapmaya hazırlanıyorlar. Arkada turne minibüsünü görebilirsiniz.”
“Otelin saunasında Blur.”
“Otelin kırmızı halısında Blur.”
“Graham. Benim büyütecimle deneyler yaparken.”
“Blur’ün turne şapkaları.”
“Damon. Yolda yeni bir şarkı yazarken.”
“Minibüste kriket.”

Steve Gullick, kariyerinin 30. yılı için iki özel kitap hazırladı. Carelessness isimli ilk kitap Gullick’in, sivri diliyle ün yapmış İngiliz yazar Everett True ile hayata geçirdiği sıra dışı müzik dergisi Careless Talk Costs Lives için çektiği fotoğraflardan bir seçkiyi bir araya getiriyor. Nick Cave, The Kills, Kid Koala, Mogwai, Bonnie ‘Prince’ Billy, Cat Power, Daniel Johnston, Scout Niblett, Oneida ve çok daha fazlasıyla 2000’ler başına ışınlayan kitabın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Carelessness’ın ardından, onun bir devamı olarak, 2003-2005 yıllarında Loose Lips Sink Ships’in ilk altı sayısı için çektiği fotoğrafları da kitaplaştırdı Gullick. Looser isimli kitapta da Joanna Newsom, Cass McCombs, Liars, Lydia Lunch, Graham Coxon, TV On The Radio gibilerinin sıra dışı ve enfes fotoğraflarını bulacaksınız. Looser’a dair detaylar için de buraya.