Arşivi kazma sırası Sigur Rós’ta

İzlandalı grup Sigur Rós, hayranları için ulaşılamayan bir efsaneye dönüşen Odin’s Raven Magic performansını albümleştiriyor. 2002’de Reykjavik Arts Festival’ın çağrısıyla ortaya çıkan proje, ortaçağ İskandinav edebiyatından ilham alıyor.

Odin’s Raven Magic, 14. yüzyılda Edda geleneğiyle yaratılmış bir şiir. İskandinav mitolojisinin en büyük tanrısı Odin’in dünyadan bilgi toplamak üzere görevlendirdiği iki kuzgunu etrafında şekilleniyor. İlk kez 2002’de sahnelenen performans İzlanda’nın önde gelen bestecileri Hilmar Örn Hilmarsson ve Steindór Andersen ile yapılmış bir iş birliği. Grup sonraki yıllarda birkaç kez daha bu kompozisyonu sahnelese de kayıtlarına dijital ya da fizikî ortamda ulaşılamıyordu.

4 Aralık’ta albüm formatında ilk kez yayımlanacak olan Odin’s Raven Magic, Paris’teki La Grande halle de la Villette salonunda kaydedilmiş 70 dakikalık bir canlı performans kaydı. Ekibe bu performansta Reykjavik’teki Schola Cantorum ve Paris’teki devlet konservatuvarının öğrencilerinden oluşan kalabalık bir orkestra eşlik ediyor. Eylül 2004’te kaydedilen performanstan “Dvergmál” kaydı paylaşıldı bile.

Sigur Rós solisti Jónsi de geçtiğimiz günlerde ikinci solo albümü Shiver’ı yayımladı. Albümde kendisine Robyn ve Cocteau Twins’ten Elisabeth Fraser eşlik ediyor.

Yükleniyor...