Interpol’den Modest Mouse’a, bu hafta yayınlanan 6 yıldız tekli

Kimi uzun aradan sonra yeniden aramıza dönen, kimi uzundur merakla beklenen yeni tekli, EP ve albümlere kulak verin.

Modest Mouse – “Poison the Well” Indie rock’ın 1990’larda tanımını yapan ve ilerleyen yıllarda en popüler isimlerinden biri haline gelen Modest Mouse, en son 2015’te Strangers to Ourselves albümünü yayınlamıştı. Grubun o tarihten bu yana yayınladığı ilk yeni müzik, yeni bir tekli formunda geldi. “Poison the Well”, formülleri bildikleri halde hastalıkları iyileştirmeyen ilaç endüstrisine karşı bir isyan ve 13 Nisan Plak Dükkânları Günü’nde (Record Store Day) 45’lik olarak satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Sebadoh – “Stunned” Lou Barlow’un Türkiye’de de iki kez çalan kült grubu Sebadoh, altı yıl aradan sonra gelecek yeni albümü Act Surprised’ı 24 Mayıs’ta yayınlayacak. Albümün Barlow imzalı ve “Celebrate the Void” adlı ilk teklisi bizi ev stüdyosu ortamına taşıyan sıcacık klibiyle Sebadoh’un özlenen lo-fi ruhuna geri çekivermişti. “Stunned” ise albümün yeni teklisi ve bir basçı Jason Lowenstein bestesi. Bir zamane eleştirisi olan “Stunned”ın klibiyle de Sebadoh’un kes-yapıştır evrenine dönmek çok keyifli.

Interpol – “The Weekend” Interpol, geçtiğimiz senenin Marauder albümünün ardından 17 Mayıs’ta Matador Records etiketiyle yeni EP’si A Fine Mess’i yayınlamaya hazırlanıyor. Beş şarkılık EP’nin ikinci teklisi “The Weekend”, dinleyiciye saf nostaljik duygular sunma konusunda oldukça başarılı.

Sigur Rós – “Flugufrelsarinn” (Live, 1999) Bugünlerde ülkesi İzlanda’da vergi kaçakçılığı iddialarıyla da gündemde olan Sigur Rós, 20. yılının şerefine dev bir Ágætis Byrjun box set’i yayınlama hazırlığında. 7 Haziran’da çıkacak yedi plaklık box set’te demolar, ender rastlanan kayıtlar, daha önce yayınlanmamışlar ve konser kayıtlarının yanı sıra 84 sayfalık bir kitapçık hayranları bekliyor. Özel koleksiyonda yer bulacak kayıtlardan biri de “Flugufrelsarinn” parçasının 1999 tarihli canlı Íslenska Óperan versiyonu.

Rammstein – “Deutschland” En son 2009’da Liebe ist für alle da albümünü yayınlayan Rammstein’ın isimsiz yeni albümünün yayın tarihi 17 Mayıs olarak duyuruldu. Albümün ilk teklisi “Deutschland” elbette iddialı bir kliple birlikte geldi. Spector Berlin imzalı klip, grup elemanlarını Orta Çağ’dan geleceğe, Almanya tarihinin farklı dönemlerine taşıyor. Bu zaman yolculuğunda elbette Nazi dönemi konsanstrasyon kamplarını da ziyaret eden klipten, holokostu değersizleştirmek ve bu görüntüleri şöhret amaçlı kullanmak gerekçesiyle politikacılar, tarihçiler ve eleştirmenler yaka silkmekte.

King Gizzard & The Lizard Wizard – “Boogieman Sam” Melbourne’lü psych-rock ekibinin 26 Nisan’da yayınlanacak 13. stüdyo albümü Fishing for Fishies’in yeni teklisi geldi. Bu defa bir blues albümüyle hayranlarının karşısına çıkacağını duyuran grubun tam olarak neden bahsettiğini “Boogieman Sam”e kulak verince çok iyi anlayacaksınız.