Arter’in 2021 sergi programında neler var?

Geçtiğimiz yıl onuncu yılını kutlayan Arter; konser, sergi, performans, atölye gibi etkinliklerini hem fiziksel hem çevrimiçi olarak devam ettirdi. Sonbaharı 10 Eylül’de Dinleyen Gözler İçin, Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), Gökcisimleri Üzerine, KP Brehmer: Büyük Resim ve Alev Ebüzziya Siesbye: Tekerrür başlıklı beş yeni sergiyle karşılayan Arter’de, Altan Gürman retrospektifi de devam ediyor. 

Arter’in bu yılki programında da farklı disiplinleri ve sanat dallarını çeşitli faaliyetlerle bir araya getiren etkinlikler var. İkinci defa (çevrimiçi) düzenlenecek Yeni ve En Yeni Müzik Festivali 26 Şubat’ta başlıyor. Mathias Osterwold’un sanat yönetmenliğini üstlendiği festival; söyleşi, film gösterimi, atölye çalışmaları ve performanslarla üç günlük yoğun bir program sunuyor.

Emre Hüner
[ELEKTROİZOLASYON], 2021
Film karesi
Oyuncular: Vahram Agakay, Hatice Bozdağlı,
Esme Madra, Cem Özeren

Yeni sergiler ise Mart 2021 itibariyle görülebilecek. Emre Hüner’in Aslı Seven küratörlüğündeki [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı sergisi 25 Mart’ta açılıyor. Sergi, mecralar arasında dolaşarak ilerleyen, doğaçlamaya dayalı, performatif bir üretim sürecini yansıtan heykeller, yerleştirmeler, fotogravürler, serigrafiler, film sahneleri ve metinlere yer verdiği bir kurguya sahip. Aynı gün, Nevin Aladağ’ın 2020’de pandemi dolayısıyla kesintiye uğrayan İzler sergisi tekrar seyircisine kavuşuyor. Yürüyüş yolu, üzüm bağı, ağaç, yağmur, sokak lambası ve çocuk parkı gibi kentsel ve doğal unsurlar, Aladağ’ın ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart şehrinden edindiği müzik aletleriyle etkileşime giriyor ve obje sınırlarınının keşfedilip yeniden yorumlandığı yarı otobiyografik bir sergiye dönüşüyor. 

29 Nisan’da ise Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Locus Solus başlıklı grup sergisi açılacak. Sergi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerle, yeni ve mekâna özgü üretimleri bir araya getiriyor.

George Maciunas
Flux Pinpon, 1976
Şekli değiştirilmiş pinpon masası ve raketler
135 × 275 × 76 cm
Arter Koleksiyonu
Fotoğraf: Murat Germen

Arter, 2021-2022 sezonunu da 2 Eylül’de dört yeni sergiyle açacak. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın yaptığı grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen çalışmaları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. 

Candeğer Furtun’un ilk defa Türkiye’de gerçekleştireceği kapsamlı sergisi de, Selen Ansen’in küratörlüğünde hazırlanıyor. Ansen, Furtun’un 1960’lı yıllardan bu yana ürettiği seramik heykellerden oluşturulan bir seçkiyi ve arşiv malzemelerini bir araya getiriyor. 

Ayrıca Arter’in 2017 yılında Bill Fontana’ya özel sipariş ettiği ve altyapısı sayesinde ziyaretçilerin zaman ve mekân algısını kuşatarak işitsel ve görsel kompozisyonlar yarattığı ses/video yerleştirmesi Karbon, dünya prömiyerini yapıyor. Son olarak Füsun Onur’un Emre Baykal küratörlüğündeki Opus II – Fantasia sergisinde, dört sıradan nesne dört farklı enstrüman gibi birbirleriyle etkileşime girerek mekâna özgü bir kompozisyon kuruyor. Daha fazla bilgi edinmek için Arter web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Sokağa çıkma kısıtlaması doğrultusunda hafta sonları kapalı olan Arter, salı-cuma günleri 11.00–17.00 arasında gerekli sağlık tedbirleriyle hizmet vermeye devam ediyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu
Giriş görseli:
Füsun Onur
Opus II – Fantasia (detay), 2001
Örgü şişleri, altın yaldızlı ip yumakları, porselen figürinler, kaideler
Arter Koleksiyonu
Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Yükleniyor...