Aşk, gençlik, 70’ler: Yeni Paul Thomas Anderson filmi “Licorice Pizza”

Paul Thomas Anderson’ın uzun zamandır yolu gözlenen yeni projesi Licorice Pizza’dan beklenen fragman geldi. Boogie Nights, Magnolia, Punch-Drunk Love ve There Will Be Blood gibi iddialı yapımlarla kıskanılası bir filmografi inşa eden yönetmenin maharetlerini, en son Daniel Day Lewis’li Phantom Thread ile fazlasıyla konuşmuştuk. Adı ilk başta Soggy Bottom olarak duyurulan fakat daha sonra Licorice Pizza isminde karar kılınan yeni projesi de yine çok konuşulacağa benziyor. “Life on Mars”ın kulağımıza çalındığı fragman için şöyle alalım.

Başrollerde defalarca yönetmenle yolları kesişmiş olan başarılı oyuncu Philip Seymour Hoffman’ın oğlu Cooper Hoffman’ı ve HAIM grubundan Alana Haim’i görüyoruz. Yönetmen hâlihazırda HAIM’le 2017’den bu yana yakın temasta. Gruba ait “Little of Your Love”, “Valentine”, “Man from the Magazine”, “The Steps”, “Now I’m in It” ve “Summer Girl” gibi sekiz şarkının video klibinin yönetmenliğini yapmıştı Anderson. Hatta son albümün bonus şarkısı “Summer Girl”de Paul Thomas Anderson’ın yeni filminde kullanmadığı kimi diyaloglar da duyuluyor.

Film, ikilinin yanı sıra Sean Penn, Tom Waits, Bradley Cooper ve Benny Safdie gibi isimlerden oluşan görkemli oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor. 70’ler Los Angeles’ındaki bir banliyöde yaşayan, lise öğrencisi Alana Kane ve oyuncu olmayı arzulayan Gary Valentine’ın öyküsüne odaklanılıyor. Anlatı, yönetmenin önceki çalışmalarından alışkın olduğumuz üzere San Fernando Valley’de geçiyor. Licorice Pizza adı ise 1969’da James Greenwood tarafından kurulan California’nın güneyindeki bir plak dükkânından geliyor.

Licorice Pizza’nın Türkiye’de 18 Mart 2022’de vizyona girmesi bekleniyor.

Yazı: Zeynep Kıymacı