Tam 149 filmle 2021 özeti

Sene sonu geldi ve hâliyle etrafımız 2021 takvim yılıyla hesaplaşan listelerle örüldü. Kültür sanat alanında otoriteye evrilmiş yayınların, kritiklerin ve sanatçıların listeleriyle bu yıl neler dinledik, neler izledik üzerine hafızaları tazeliyoruz. 2021 özeti için kolları sıvayanlar arasında sinemaya dair yayınlar yapan YouTube kanalı lennoxasaki de var.

Geçtiğimiz senelerde de benzer video mashuplar hazırlayan kanal, sinematik 2021 özeti için yaklaşık sekiz dakikalık bir kurgu yapmış. Cinemashup 2021 isimli videosu, hem pandemi etkisi altında geçen 2020’den sonra hareketlenen sinema sektörüne bir nevi görsel almanak sunuyor hem de bu sene dikkatlerden kaçmış olabilecek kimi izlenceleri hatırlatıyor.

Hem büyük prodüksiyonlu gişe filmleri hem de bağımsız sinema adına oldukça bereketli bir yıldı. Sinema salonlarına yeniden dönebilmiş olmak da 2021’i bu anlamda özel kılan unsurlardan biri pek tabii. 

Petite Maman 2021 özeti
Petite Maman
Seçkide neler var?

lennoxasaki’nin Cinemashup 2021 derlemesi, senenin çok konuşulan filmleri Dune, Titane, House of Gucci, Petite Maman, The Power of the Dog, Annette, The French Dispatch, Last Night in Soho gibilerinden kesitler barındırıyor tabii ki. Seçkide animasyon dünyasından Luca, The Croods: A New Age, Encanto ve Clifford the Big Red Dog gibi yapımlara da rastlıyoruz. Eternals, Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ve The Suicide Squad gibi süper kahraman anlatıları da akışta karşımıza çıkıyor. Takvim yılının son günlerinde vizyona girecek The Matrix: Resurrections, Licorice Pizza ve The King’s Man de 149 filmlik 2021 özeti mashup’ında mevcut.

Gothic Storm Music’ten “Reloaded”, Scala & Kolacny Brothers’tan “Barbie Girl”,  Kishi Bashi’dan “In Fantasia” ve U2’dan “Everlasting Love”ın eşlik ettiği sinematik 2021 özeti hemen aşağıda.

Liste furyasına dönecek olursak. Cahiers du Cinéma’nın 10’luk listesinde Annette, The French Dispatch ve Benedetta gibi filmler var. Amerikan Film Enstitüsü (AFI) yıl sonu seçkisinin film kanadında Licorice Pizza, Dune, The Power of the Dog’a; dizi kanadında ise Ted Lasso, Succession, The White Lotus gibilerine yer verdi. Geleneksel John Waters yıl sonu listesinde ise zirvedeki Annette’i Gaspar Noe’nin Vortex’i, Quentin Dupieux’nün Mandibules’i ve Questlove’ın Summer of Soul’u takip ediyor.