Encanto değerlendirmesi (2021, vizyon)

Zootopia’dan tanıdığımız yönetmen ve senaristler Byron Howard ile Jared Bush’un yanı sıra Charise Castro Smith’in ellerinden çıkan yeni Disney animasyonu Encanto; seslendirme kadrosunda Stephanie Beatriz, John Leguizamo, María Cecilia Botero, Diane Guerrero, Jessica Darrow, Angie Cepeda ve Wilmer Valderrama’yı barındırıyor.



Zaman dilimi ve mekân  

Animasyon, Kolombiya’nın gözden ırak dağları arasındaki Enkanto isimli ufak bir kasabada, zamanını kestiremediğimiz bir masalda geçiyor.   

Konu nedir? 

Encanto, kendilerine “sihir” armağan edilen bir ailenin hikâyesini anlatıyor özünde. Bir yanda sihrin mucizesi ile her biri bambaşka yeteneklere sahip Madrigal ailesi çocukları, diğer yanda bu topluluğun özel bir yeteneğe sahip olmayan tek üyesi Mirabel.  

Aile mefhumu üzerine rengârenk bir anlatıya sahip film, herkesin birbirinden özel olduğu bir kalabalıkta sıradanlıkla mücadele eden bir kız çocuğunun, sihir tehlikeye girdiği vakit atıldığı macera üzerine.

İlk intiba? 

Sıcak bir mevsimde, yeşillerle bezeli Kolombiya dağlarında sihre, dansa ve şarkılara doyduğumuz bir masal karşılıyor bizi. Başladığı andan itibaren izleyiciyi coşkulu bir müzikal dünyaya sokan animasyon, odağını her ne kadar Mirabel bellese de film boyunca aile üyelerine kendi şarkılarını söyleyebilecekleri alanlar yaratılıyor.  

Müzikal yapısı zaman zaman izleyeni yoruyor olsa da çoğunluklayüze bir tebessüm yerleştirmeyi başarıyor Encanto. Disney animasyonlarından aşina olduğumuz dinamik ruhla izleyiciyi duygudan duyguya transfer etmeyi ihmal etmezken, sevginin gücünün altı bir kez daha çiziliyor.

En çok neyi sevdin? 

Encanto, renkli dünyasının arkasında daha büyük bir soruya cevap saklıyor. Özel olmak, farklı hissetmek ve kabul görmek üzerine düşündürürken, asıl mucize her şeye rağmen sevdiklerinle birlikte olabilmektir diyor. Kendini en çok, yaptığı bu hatırlatmayla sevdirdiğini söyleyebilirim. 

Modunu nasıl etkiledi? 

Sürekli şarkılar söylenen bu büyülü dünya, ruh hâlinizi hep sıcak kıyılarda tutuyor. Sözleri Lin-Manuel Miranda’ya ait şarkılar hikâyenin temposunu yüksek tutarken, kimi zaman duygusal kimi zaman yüz güldüren sahnelere eşlik ediyor. Her biri karakterlerin öyküsünü içtenlikte anlatan şarkı sözleri, film bittikten sonra dahi akılda kalmaya devam ediyor.

Karakterlere dair neler söyleyebilirsin?

Samimi bir aile hikâyesi anlatan filmde karakterler arasındaki dinamik de oldukça gerçekçi inşa edilmiş. Anlaşmazlıklar, çatışmalar ve arzularla dolu Encanto dünyası; takip ettiği fantastik hikâye içerisine gerçek hayattan aşina olduğumuz hisleri içtenlikle yediriyor. Karakterlerin doğallığı da izleyiciye başarıyla geçiyor. 

Kimler sever?  

Animasyonu müzikten ayrı düşünemem, gerçekçi aile hikâyeleri de tam benlik diyenler ve sihirli dünyalara merak salanlar için ideal bir animasyon Encanto.

Formu dolduran: Senay Arslan