Cahiers du Cinéma 2021’i kapatmaya hazır

Sinema tarihinin en köklü yayın organları arasında kabul edilen; Fransız Yeni Dalgası’nı doğuran isimlerin yuvası olarak da bildiğimiz efsanevi Fransız dergi Cahiers du Cinéma, meşhur yıl sonu paylaşımıyla liste çılgınlığını başlattı. 

Seçki filmlerin yapım yılı değil Fransa’da vizyona girdiği tarihi kriter alıyor; dolayısıyla Bant Mag.’ın 2020: En İyi Filmler listesine ilk sıradan girmiş First Cow’ın varlığı şaşırtmasın. Kelly Reichardt’ın western türünü yeniden yorumladığı film, sömürgecilik ve ekonomik sömürü üzerine incelikli eleştiriler barındıran bir dönem anlatısı. Filme an itibariyle, MUBI kataloğu üzerinden erişmek mümkün.

Öte yandan seçkinin çoğu, 74. Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma programında yer almış yapımlardan oluşuyor: Leos Carax’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Annette, Paul Verhoeven’ın erotik ve dini sanrılarla boğuşan bir rahibeye yakından baktığı Benedetta, Ryūsuke Hamaguchi’nin Haruki Murakami’nin bir kısa öyküsünü uyarladığı Drive My Car, Wes Anderson’ın gazeteciliğe yazdığı aşk mektubu The French Dispatch, Apichatpong Weerasethakul’un hem sürrealizm hem de minimalizme doyurduğu Memoria ve Bruno Dumont’un medya ahlakı ile şöhret kültürüne eleştiri okları yönelttiği France.

78. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan Paul Schrader filmi The Card Counter’ın yanı sıra Berlinale çıkışlı iki yapım da göze çarpıyor: Guillaume Brac’ın Eric Rohmer filmlerini anımsatan romantik yol komedisi À l’abordage ile “değişim ve geçicilik, ayrılık acısı ve yakınlık ihtiyacı hakkında şiirsel bir şarkı” sözleriyle tanımlanan Das Mädchen und die Spinne.

Listenin tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

1. First Cow (Yön: Kelly Reichardt)
2. Annette (Yön: Leos Carax) 
3. Memoria (Yön: Apichatpong Weerasethakul)
4. Drive My Car (Yön: Ryusuke Hamaguchi)
5. France (Yön: Bruno Dumont)
6. The French Dispatch (Yön: Wes Anderson)
7. À l’abordage (Yön: Guillaume Brac)
8. Das Mädchen und die Spinne (Yön: Ramon Zürcher ve Silvan Zürcher)
9. The Card Counter (Yön: Paul Schrader)
10. Benedetta (Yön: Paul Verhoeven)