75. BAFTA ve 27. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri sahiplerini buldu

Ödül sezonu adına hareketli bir hafta sonunu geride bırakmışken, hem Britanya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından dağıtılan 75. BAFTA’nın hem de ABD’li eleştirmenlerince geçtiğimiz sinema ve televizyon yılının en iyilerinin seçildiği 27. Critics’ Choice (Eleştirmenlerin Seçimi) Ödülleri’nin kazananları belli oldu.


Teknik kategorilerdeki beş zaferle Dune’un şov yaptığı BAFTA’da The Power of the Dog her ne kadar En İyi Uyarlama Senaryo gibi önemli bir ödülü CODA’ya kaptırsa da En İyi Film ve En İyi Yönetmen’i kazanarak gecenin yıldızı olmayı başardı. Britanya asıllı Benedict Cumberbatch’in (The Power of the Dog) BAFTA’dan bile eli boş dönmesi, Will Smith’in (King Richard) En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki rakipsiz konumunun göstergesi adeta.

BAFTA’nın En İyi Kadın Oyuncu adaylarından hiçbiri Oscar beşlisine sızmayı başaramamıştı fakat Oyuncular Birliği sonrası Eleştirmenler Birliği’nde de gördüğümüz Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) zaferi, kazananı belki de en muallak dalın galibini işaret ediyor olabilir. Troy Kotsur’ın (CODA) hem Eleştirmenler Birliği hem BAFTA’da galip gelmesiyle birlikte, bir ara yarışı önde götüren Kodi Smit-McPhee’nin (The Power of the Dog) eli iyice zayıflamış durumda.

İşte tüm kazananlar…

Dune
75. BAFTA kazananları

En İyi Film: The Power of the Dog
En İyi Yönetmen: Jane Campion (The Power of the Dog)
En İyi Kadın Oyuncu: Joanna Scanlan (After Love)
En İyi Erkek Oyuncu: Will Smith (King Richard)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose (West Side Story)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur (CODA)
En İyi Özgün Senaryo: Licorice Pizza
En İyi Uyarlama Senaryo: CODA
En İyi Britanya Filmi: Belfast
En İyi Çıkış Yapan Britanyalı Yetenek: Jeymes Samuel (The Harder They Fall)
Yabancı Dilde En İyi Film: Drive My Car
En İyi Animasyon: Encanto
En İyi Belgesel: Summer of Soul
En İyi Oyuncu Kadrosu: West Side Story
Yükselen Yıldız Ödülü: Lashana Lynch
En İyi Kurgu: No Time to Die
En İyi Görüntü Yönetimi: Dune
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Dune
En İyi Kostüm Tasarımı: Cruella
En İyi Makyaj & Saç: The Eyes of Tammy Faye
En İyi Özgün Müzik: Dune
En İyi Ses: Dune
En İyi Görsel Efekt: Dune
Britanya’dan En İyi Kısa Film: The Black Cop
Britanya’dan En İyi Kısa Animasyon: Do Not Feed the Pigeons

27. Eleştirmenlerin Seçimleri Ödülleri
Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)

SİNEMA

EN İYİ FİLM: The Power of the Dog
EN İYİ YÖNETMEN: Jane Campion (The Power of the Dog)
EN İYİ KADIN OYUNCU: Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Will Smith (King Richard)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Ariana DeBose (West Side Story)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU:
Troy Kotsur (CODA)
EN İYİ TOPLU PERFORMANS: Belfast
EN İYİ GENÇ OYUNCU: Jude Hill (Belfast)
EN İYİ ÖZGÜN SENARYO: Belfast
EN İYİ UYARLAMA SENARYO: The Power of the Dog
EN İYİ TOPLU PERFORMANS: Belfast
EN İYİ KOMEDİ: Licorice Pizza
EN İYİ YABANCI FİLM: Drive My Car
EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ: The Power of the Dog
EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI: Dune
EN İYİ KURGU: West Side Story
EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK: Dune
EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI: “No Time to Die” (No Time to Die)
EN İYİ KOSTÜM TASARIMI: Cruella
EN İYİ SAÇ & MAKYAJ: The Eyes of Tammy Faye
EN İYİ GÖRSEL EFEKT: Dune

Lee Jung-jae (Squid Game)

TELEVİZYON

EN İYİ DİZİ (DRAMA): Succession
EN İYİ DİZİ (KOMEDİ): Ted Lasso
EN İYİ MİNİ DİZİ: Mare of Easttown
EN İYİ TV FİLMİ: Oslo
EN İYİ KADIN OYUNCU (Drama): Melanie Lynskey (Yellowjackets)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Drama): Lee Jung-jae (Squid Game)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (Drama): Sarah Snook (Succession)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (Drama): Kieran Culkin (Succession)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Komedi): Jean Smart (Hacks)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Komedi): Jason Sudeikis (Ted Lasso)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (Komedi): Hannah Waddingham (Ted Lasso)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (Komedi): Brett Goldstein (Ted Lasso)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Kate Winslet (Mare of Easttown)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Michael Keaton (Dopesick)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Jennifer Coolidge (The White Lotus)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Murray Bartlett (The White Lotus)
EN İYİ TALK SHOW: Last Week Tonight with John Oliver
EN İYİ YABANCI DİZİ: Squid Game
EN İYİ ANİMASYON: What If?