Denis Villeneuve’den Dune 2 ipuçları

Oscar adaylıklarında En İyi Film dâhil toplam 10 kategoriye adını yazdıran Dune’un devam filmine dair yeni açıklamalar var. Film, ödül sezonunda takdir toplasa da beyaz perdeye uyarlanırken Frank Herbert’in yarattığı devasa evrenden bazı detayların kesilmesi gerekmişti elbette. Yönetmen koltuğundaki Denis Villeneuve, yine anlatısına katacağı karakterler ve olaylar hakkında kritik kararlar alması gerekecek olsa da devam filmini gerçek kılma şansına eriştiği için epey heyecanlı. Dune 2 hakkında yeni ipuçları var gündemde.

Yeni filme dair detayları Empire dergisine verdiği röportajda paylaştı Denis Villeneuve. Tahmini vizyon tarihinin Ekim 2023 olacağı düşünülen Dune 2 filminin çekimleri yaz sonuna doğru başlıyormuş. Set tasarımlarının büyük oranda hazır olduğunu söyleyen yönetmen, tanıdığı bir ekiple aynı evreni tekrar ziyaret etmenin sağladığı kolaylıklardan bahsediyor: “Aynı ekiple çalışıyorum, herkes ne yapması gerektiğini biliyor ve sonucun neye benzeyeceğini de biliyoruz. Film zorlu olacak ama adımımızı nereye attığımızı biliyoruz. Senaryo hazır, dolayısıyla kendimden emin hissediyorum. Açıkçası benim için en büyük bilinmez pandemi.” 

Dune gibi yüzlerce karakter, teşkilat, halk ve arka hikâyeyle dolu bir evreni uyarlarken “cesur kararlar” verilmesi gerektiğini söyleyen Villeneuve, artık bu evreni seyirciye tanıtma işini geride bıraktığı için katabileceği ve derinleştirebileceği detaylarla ilgili daha esnek olabileceğine inanıyor. Anlatısını olabildiğince açık ve bilgisel olarak da yoğun bir şekilde kurgulamak istediğinden; ilk filmde evrenin kendi has, “garip” özelliklerine çok da yer veremediğinden bahsediyor. Şimdi Dune evrenini her yönüyle tadabileceğimizin ipuçlarını veriyor. 

dune sting feyd-rautha

Denis Villeneuve, hangi karaktere ve olay örgüsüne ne ölçüde yer vereceğini çok önceden planlama zorunluluğunu, kurmaya çalıştığı dengeyi bir “satranç maçına” benzetiyor. Baron Vladimir Harkonnen’ın yeğeni ve varisi Feyd- Rautha ikinci kısmın baş karakterlerinden olacak. Romanın 1984 uyarlamasında Sting’in canlandırdığı karakteri yeni filmde kimin hayat vereceği kesin olarak bilinmese de Screen Rante Feyd-Rautha’yı “kesinlikle” oynamak isteyeceğini söyleyen Barry Keoghan iyi bir aday gibi duruyor. 

Villeneuve aynı açıklamasında ikinci kısımında Harkonnenleri çok daha fazla göreceğimizin sinyallerini verdi. Hikâyeye devam etmeyi sabırsızlıkla bekleyen yönetmen sette yarattıkları atmosferi bir an önce, her ânını hissederek yeniden deneyimlemek istediğini söylüyor ve ekliyor: “Bir film çekerken, onu her filmimde yaptığım gibi, son filmimmiş gibi çekiyorum. Dune 2 ile de aynı şeyi yapacağım.” 

Yazı: Elif Öz